5. prosince 2016 Svátek má Jitka

Most/Kladno - Na setkání hornických a hutnických měst pod názvem Kladenské fedrování o uplynulém víkendu nechyběli ani zástupci hornického Mostu. Města s bohatou hornickou tradicí.

Mostecké havíře zastupoval na setkání primátor Vlastimil Vozka, členové Spolku severočeských havířů se svou svatou Barborou a Krušnohorská dudácká muzika. Kladenští organizátoři spojili celostátní setkání havířů a hutníků se svými tradičními Dny města Kladna.

Informují o tom na svých stránkách Mostecké listy s tím, že  oslavy a nezbytné doprovodné hornické ceremoniály se konaly hned na třech místech – na náměstí Starosty Pavla, ve sportovním areálu Sletiště a v hornickém skanzenu dolu Mayrau ve Vinařících.

Setkání zahájila páteční podvečerní bohoslužba v kostele Nanebevzetí Panny Marie. V sobotu dopoledne vyrazil průvod havířů v krojích a uniformách, s prapory a v doprovodu řízných hornických kapel z náměstí až do areálu Sletiště. Hornické tradice a předání ceny Permon se pak konalo v příznačném prostředí hornického skanzenu Mayrau.

Mostecká delegace představila nové, podle historického předpisu vyrobené uniformy. Jsou zdobnější než ty současné, doplněné šavlí a koženým flekem. Jednu z nich oblékl ředitel Podkrušnohorského technického muzea Zbyněk Jakš.

Kladenské fedrování bylo již 17. celostátním setkáním. Tradice byla založena v roce 1997 v Příbrami. V roce 2008 se setkání konalo v Mostě.

 

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.