Obrnice - Obec Obrnice využívá nabídek na odkup volných bytů v panelových domech. Chce tak mít dostatečný počet bytových prostor pro eventuální zájemce, dalším důvodem je snaha zabránit ve výkupu bytů různým realitním kancelářím. „Obáváme se, že do volných bytů poté realitní firmy nastěhují sociálně slabé lidí z jiných měst či obcí, kteří měli v původním místě trvalého bydliště problémy s úhradou nájemného a služeb spojených s bydlením,“ vysvětlila starostka Obrnic Drahomíra Miklošová.

Vychází ze zkušenosti s jedním z panelových domů v Obrnicích, v němž většinu bytů odkoupili od původních vlastníků cizinci a poté je pronajali. „S výjimkou několika majitelů bytů, kteří poctivě odvádějí peníze do fondu oprav a hradí i poplatky za služby, nikdo neplatí. Dodavatelé už dříve přestali dům zásobovat teplem a teplou vodou. Společenství vlastníků si navíc před lety vzalo úvěr u banky, který nedokáže splácet. Nyní už společenství hrozí exekuce majetku,“ uvedla starostka.

Sieberovi byty nedali

V tomto domě obec vlastní tři byty, které jsou nyní prázdné. O jejich zakoupení požádala Mostecká realitní a bytová agentura J. M. Siebera. Zastupitelé ale žádosti nevyhověli. „Je to proti naší filozofii. Raději budeme mít prázdné byty k dispozici. Pokud o ně bude zájem, můžeme je vybavit elektrickým vytápěním a kotlem na teplou vodu. Žádných problémů se neobáváme. Byty totiž pronajímáme vždy jen na měsíc a poté smlouvu prodlužujeme. Pokud uživatel nájem neuhradí, o byt přijde,“ upřesnila Miklošová.

U dalších dvou bytů v problémovém domě obec disponuje předkupním právem. „Pan Sieber, který vystupuje jako nový správce společenství vlastníků bytů v tomto domě, nás požádal, zda bychom se tohoto práva nevzdali. Přiznal zároveň, že jedná s plzeňským zájemcem o dům. Z toho právě máme strach. Aby eventuální nový majitel domu do něj nezačal stěhovat problémové osoby,“ doplnila starostka. Zastupitelé vzdání se předkupního práva zamítli. I tak bude mít ale obec vliv na osud bytů jen do června, kdy platnost předkupního práva končí.

Zastupitelé také vyřadili z programu jednání žádost o půlroční odklad splátek půjčky, kterou  město poskytlo společenství vlastníků bytů v problémovém panelovém domě na konci roku 2005. „Než se žádostí začneme zabývat, požadujeme doložit, že je pan Sieber právně způsobilý společenství vlastníků zastupovat,“ dodala Miklošová.

Autor: Jan Foukal

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.