TIP NA VÝLET: Hartenštejn, hrad s pěkně opravenou věží jen kousek za hranicemi našeho kraje
3x foto: Redakce
Výlety

Na kopci kousek od Bochova na Karlovarsku vykukuje z lesíka kulatá věž s černou čepičkou. Patří sice ke zřícenině starého hradu, ale už na první pohled je vidět, že je „nějaká jiná“ - nová a docela moderní. Věž je součástí středověkého hradu Hartenštejn a nedávno byla opravena. Kdo si chce výstup k rozvalinám hradu zpestřit, může věž využít jako rozhlednu.

Hrad pochází z 15. století, první dochovaná zmínka v seriózních historických pramenech byla o něm nalezená jako záznam z roku 1473. Šlechtici ho až na výjimky většinou nevyužívali k bydlení, ale k obraně území – byl to opěrný vojenský bod pro posádku, střežící krajinu. Přibližně za sto let už byla stavba opuštěná a postupně pustla. Podle webových stránek města Bochova ze středověkého objektu v roce 1927 zbyly již jenom základy. Město celou rozvalinu tenkrát odkoupilo prý jen za 500 tehdejších korun.

Sympatické jsou ovšem vytrvalé snahy města památku ve svém okolí opravit. První rekonstrukce proběhla v letech 1936-1937. Další potom následovala už v tomto století: mezi roky 2006-2015. Do opravy staré pevnosti bylo investováno šestnáct milionů korun. Náklady platilo město Bochov, další prostředky poskytlo ministerstvo kultury i fondy z Evropské unie.

1507bochov3

Díky tomu je dnes zřícenina hradu Hartenštejn na Zámeckém vrchu u Bochova skutečně pěkným a zajímavým turistickým cílem. Celá plocha hradu je hezky upravená, nahoře je k dispozici mnoho laviček a stolů k odpočinku a svačince po výstupu, kdo chce, může si prohlédnout nádvoří, některé zbytky hradních místností i hluboká sklepení.

Zájemci mohou vystoupat pár schodů i do věže s rozhlednou a okny se z výšky podívat na krajinu, ale pozor – pokud mají tento záměr, musí na jednu věc myslet už předem. Je třeba vyzvednout si klíče v informačním centru v Bochově na náměstí. Opravená zastřešená rozhledna se totiž zamyká, a když na nádvoří hradu dorazíte bez klíčů, do věže se nedostanete. Celý zbytek areálu hradu je jinak volně přístupný.

1507bochov

Bochov leží těsně vedle hlavní silnice Praha – Karlovy Vary jen kousek za hranicemi okresu Louny, z Podbořanska a Lubenecka tam autem dorazíte za dvacet minut. Hrad stojí necelé dva kilometry jižně od města a cesta na něj není složitá, kopec ani není nijak zvlášť strmý, takže výlet s pěším pochodem pohodlně zvládne i rodina s malými dětmi.

Na sousedním kopci asi 600 metrů dál je vysoký obelisk – pomník hrdinům a obětem války - a v lese u potoka na dalším místě se ukrývá i jedno staré hradiště, dosud ne zcela objasněné. Přejeme hezké zážitky!

 

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru