TIP NA VÝLET: Na zámku Nový Hrad v Jimlíně začal další ročník Zámeckého kulturního léta
Ilustrační foto, zdroj: FB Zámek Nový Hrad Jimlín
Výlety

Jimlín - Na zámku Nový Hrad v Jimlíně, který je příspěvkovou organizací Ústeckého kraje, odstartoval minulou sobotu další ročník Zámeckého kulturního léta. O úvodní představení se postaralo Činoherní studio z Ústí nad Labem se svou variací na Hrabalovy texty Pábitelé.

Nepřízeň počasí odsunula představení do Barokního sálu. „Jsme zvyklí hrát Pábitele venku na koupališti v Brné, kdy se herci koupou v Labi. Toto prostředí je pro nás zcela nové,“ uvedl režisér a umělecký šéf ústeckého Činoheráku David Šiktanc.

Po nucené pauze způsobené koronavirem se vrací přednáškový cyklus, ten v letošním roce nabídne tři přednášky a jeden workshop. První se konal v úterý 12. července od 18 hodin a nesl název Jak se bručelo v dějinách aneb od obecních šatlav po vězeňskou službu a přednesl ji historik Ondřej Hladík z Kabinetu dokumentace a historie Vězeňské služby ČR. S

Vyzkoušet si na vlastní kůži, co obnáší voiceband, mohou zájemci při workshopu Ústaf Voicebandu z Brna v sobotu 20. srpna od 14 hodin. Večer před tím mohou od 20 hodin shlédnout voicebandové zpracování Erbenovy sbírky balad v představení KY-KY-TI-CE-CE. Tajemství starých promítaček aneb perly filmových pásů nám představí filmový nadšenec a sběratel Jiří Soukup poslední prázdninový den 31. srpna od 18 hodin.

Ani v letošním roce nemine zámek zastávka Kinematografu bratří Čadíků, tentokrát výjimečně pětidenní. Promítání se koná na prvním nádvoří, začíná ve 21:30 hodin a vstupné je dobrovolné, určené na dobročinné účely. V neděli 17. července je to film Prvok, Šampon, Tečka a Karel, v pondělí 18. července Gump – pes, který naučil lidi žít, v úterý 19. července Cesta domů, ve středu 20. července Příšerákovi 2 a ve čtvrtek 21. července kultovní film Miloše Formana Vlasy z roku 1979.

V pátek 5. srpna od 20 hodin uvidíte představení Hostina dravců v podání Rádobydivadla Klapý. V sobotu 13. srpna od 20 hodin do půlnoci ožijí zámecké prostory ruchem původních majitelů. Čekají nás oblíbené kostýmované noční prohlídky, tentokrát s tématem Novohradské kratochvíle. Doporučujeme rezervaci.

Až do 28. července probíhá na zámku multimediální výstava Největší tajemství a záhady světa, která atraktivním způsobem přibližuje např. Křišťálovou lebku, Longinovo kopí, Turínské plátno a mnoho dalších záhad. Tvůrci výstavy Ondřej Rea a Petr Lukas využili při instalaci rovněž hologram a videomapping. Výstava je přístupná v otevírací době zámku jako samostatný okruh bez průvodce.

Od 2. srpna začíná v Rytířském sále výstava Obrázky s příběhem malíře Eduarda Bárty, ta potrvá až do konce sezóny a bude součástí prvního prohlídkového okruhu.

„Po dvou sezonách výrazně ovlivněných pandemií koronaviru se vracíme do starých kolejí a nabízíme návštěvníkům program kulturního léta, jak na něj byli zvyklí. Doufáme, že na nás nezapomněli a vrátí se na své oblíbené akce. Dosavadní vývoj sezony nasvědčuje tomu, že se na nás těšili stejně, jako se těšíme my na ně,“ uvedl ředitel zámku Josef Kabát.

Kromě toho zámek nabízí tři stálé prohlídkové okruhy: Reprezentační interiéry, Hospodářské zázemí a Zámeckou věž. Stále jsou k dispozici volné termíny pro uspořádání svatebního obřadu. O spokojenost návštěvníků se stará Zámecký šenk na prvním nádvoří. Parkování před zámkem je zdarma a cyklistům slouží prostorná kolárna. Zámek se nachází 6 km od Loun směrem na Žatec, je dobře dostupný vlakem i autobusem, zastávky se nachází 1 km od zámku.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru