OBRAZEM: Milovníci čar a kouzel, sem musíte přijet! Sběratelka představuje výstavu ze světa Harryho Pottera
Výstava ze světa Harryho Pottera. Foto: Jitka Fárová
Výlety

Děčín - V děčínském muzeu je možnost do konce letošního roku vidět sběratelskou výstavu Harry Potter aneb Mudlové, přijeďte express! Děčínská fanynka Harryho Pottera Andrea Vendolská se rozhodla svoji sbírku ukázat veřejnosti a podobným nadšencům jako je ona sama.

Autorka výstavy a sběratelka Andrea Vendolská z Děčína svět čaroděje Harryho Pottera od britské autorky J. K. Rowlingové, o kterém vyšly knižní i filmové série, zbožňuje už od svých patnácti let, kdy začala sbírat cokoli, co se světem Harryho Pottera souvisí.

„Vášeň pro kouzelný svět mě neopustila a pořád mám hrozně ráda ty příběhy. Mám pocit, že je pořád co objevovat,“ řekla Andrea.

Její sbírka čítá stovky kusů. Jen těch nej exponátů má určitě kolem stovky a jsou to originální repliky. Většinou jde o limitované edice předmětů. Vlastní třeba kus školní uniformy, ve které natáčel Rupert Grint (Ron Weasley). Nebo ze stříbra vyrobenou jízdenku na školní vlak či vstupenku na mistrovství světa ve famfrpálu.

„Návštěvníci tak uvidí třeba kouzelnické hůlky, erby školních kolejí, kostýmy nebo kouzelnické peníze. Bude tam toho samozřejmě o hodně víc, ale nechte se překvapit,“ dodala Andrea.

Má i mnoho originálních podpisů od herců získaných převážně korespondencí. Podařilo se jí získat nejen autogramy hlavních hrdinů a spisovatelky, ale i dalších herců.

Foto

Andrea si nenechala svou sbírku jen pro sebe. Už v roce 2014 uspořádala svou první výstavu „Mudlům vstup povolen“ v děčínském muzeu. Tou dobou byla plná zážitků z návštěvy filmových studií v Anglii, kde se natáčelo osm filmů o známém kouzelníkovi.
„Z Londýna jsem si přivezla třeba Kluběnku. Je to zvíře, které prodávala ve svém obchodě dvojčata Weasleyovi. V knihách je Kluběnka popsaná jako chlupatá koule. Její oblibou je vylizovat kouzelníkům holuby z nosu když spí. Tím se živí. To mě vždy rozesmálo, tak jsem si jí musela pořídit. K vidění budou dvě. Časem jsem jí pořídila kamarádku,“ směje se Andrea.

Od roku 2014 tedy svou sbírku podstatně rozšířila a rozhodla se jí znovu ukázat světu.

„Návštěvníci nemusí nutně příběhy o Harrym Potterovi dobře znát. Jsou tam známé věci, ale pár jich je opravdu unikátních a ne každý si je pamatuje. Výstava by jim měla příběhy oživit v jejich paměti. Mám pro návštěvníky připravený i malý kvíz, v němž si mohou své znalosti prověřit. Celkově jsem výstavu tvořila tak, aby si v ní něco našli dospělí i děti,“ vysvětluje Andrea.

Součástí výstavy je i prodejní koutek s upomínkovými předměty a doprovodný program pro děti.

Cena vstupného do celého muzea včetně expozice Harry Potter je 100 Kč dospělí a 50 Kč dítě.

Zdroj: Oblastní muzeum v Děčíně

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru