TIP NA VÝLET: Hřebenovka Českým Švýcarskem se otevírá veřejnosti. Ukáže to nejhezčí z regionu od Tisé do Jedlové
FOTO: E-DENÍKY.CZ
Výlety

České Švýcarsko - Úchvatnými proslulými i téměř neznámými místy v oblasti plné skalních měst, stěn a solitérů provede návštěvníky nově značená Hřebenovka Českým Švýcarskem. Projít po ní lze od úpatí Krušných hor až do prvních kopců Lužických hor.

Na nezapomenutelné zážitky se mohou těšit hlavně aktivní turisté, kteří zvládnou denně ujít alespoň 11 kilometrů, což je nejkratší etapa Hřebenovky. Cestu za dechberoucími výhledy na krajinu severních Čech si užijí i díky potřebnému zázemí, které je připraveno po celé délce trasy.

2604hrebenovkakz3

Otevření Hrebenovky Českým Švýcarskem. Foto: E-deníky

Trasa Hřebenovky Českým Švýcarskem je zvolena tak, aby propojila co nejvíce pozoruhodných turistických cílů v oblasti. „Při plánování jsme se snažili, aby dálková cesta vedla hlavně po terénu s přírodním povrchem - a zároveň byla co nejméně v souběhu s automobilovým a cyklistickým provozem. Díky splnění tohoto a řady dalších kritérií se bude Hřebenovka ucházet o evropský certifikát Leading Quality Trails - Best of Europe. Doposud se jím pyšní pouze 22 tras v Evropě a jen jediná v Česku. Je jí Stezka údolím Lužnice. Tou druhou by tak měla být právě Hřebenovka Českým Švýcarskem“, říká Jiří Homolka, předseda Klubu českých turistů - tedy organizace, která proznačení trasy zajistila.

Šetrně k přírodě, pohodlně i bez auta

Samotná Hřebenovka Českým Švýcarskem měří rovných 100 kilometrů a vede z Tisé do nádraží Jedlová. „Turisté se přitom nemusí bát, že přecení své síly. Cesta vždy po několika kilometrech prochází obcemi či městy, kde funguje veřejná doprava. Putování tak lze snadno plánovat, ale také ho kdykoliv přerušit a podle potřeby zase pokračovat – aniž by k tomu potřebovali auto. Takto koncipovaná zážitková trasa podporuje udržitelnou turistiku v regionu, zejména pak v měsících mimo hlavní sezónu“, vysvětluje Jan Šmíd, ředitel obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko, která iniciovala vedení trasy a celý projekt organizačně zastřešila. Bohatá je také nabídka ubytovacích a stravovacích služeb, které pěší najdou po celé délce stokilometrové Hřebenovky.

2604hrebenovkakz1

Foto: E-deníky

V průběhu letošního roku připraví obecně prospěšná společnost České Švýcarsko podrobného průvodce s řadou praktických tipů a užitečných informací. Ty zájemci najdou rovněž na webu www.hrebenovka.com, který bude průběžně doplňován a aktualizován. Trasa je již také doplněna na webu www.mapy.cz.

„Hřebenovka je skvělou příležitostí ukázat turistům i méně známé lokality v destinaci. Pro národní park jde zároveň o vítanou možnost rovnoměrněji rozložit nápor návštěvníků na větší plochu. Věříme, že nová trasa zaujme rodiny nebo malé skupiny přátel, které si vyrazí na několikadenní výlet. Cestou využijí ubytovací a stravovací služby v regionu, a tím podpoří lokální ekonomiku na mnoha místech“, dodává za Ústecký kraj Jiří Řehák, náměstek hejtmana. Právě Ústecký kraj projekt Hřebenovky financoval.

Ráj pro milovníky pěší turistiky

Územím Českého Švýcarska v minulosti vedla jedna z nejstarších a nejdelších pěších tras v Evropě. Proslula pod názvem Modrá hřebenovka. Počátkem 20. století ji začal značit Spolek pro nejsevernější Čechy. Postupně se prodlužovala na západ i na východ tak, že již za první republiky vedla z durynského Blankensteinu přes celé Krušné hory, České Švýcarsko, Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Praděd v Jeseníkách až do Krnova, a měřila zhruba 800 kilometrů. v oblasti Českého Švýcarska byla proznačena tak, aby co nejkratší cestou spojila vytyčené body. Míjela však řadu pozoruhodných přírodních a kulturních památek. i to je jedním z důvodů, proč současná Hřebenovka Českým Švýcarskem nekopíruje přesně její trasu.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru