Tip na výlet: Dobijte své „baterky“ na nejmagičtějším místě Česka. Najdete ho v Panenském Týnci
Foto: Olga Markuzziová
Výlety

Panenský Týnec – Cítíte se vyčerpaní a potřebovali byste nabrat síly? Zároveň přemýšlíte kam vyrazit na výlet? Pak máme pro vás skvělý tip. Vyjeďte do nedalekého Panenského Týnce, kde se nachází nedostavěný chrám Panny Marie. Jde o nedokončenou gotickou stavbu, s dokončenou zvonicí. Tady svoji energii rozhodně dobijete, patří totiž mezi nejpozoruhodnější a nejmystičtější místa v Čechách, se silnou energií.

Podle psychotroniků a vědců, kteří se zabývají vnitřními energiemi, je chrám postaven na silné zóně, která pozitivně energii ovlivňuje. Zóna je údajně ve tvaru kříže, kde se kříží dvě energetické zóny. Tím se jejich síla násobí. Tato pozitivní energie chrámu má schopnost odstraňovat depresivní stavy, přinášet optimismus, dobrou náladu a radost ze života. Energie vyzařující na tomto místě posiluje obranyschopnost organismu, dlouhodobější pobyt nebo časté návštěvy, posezení v trávě uprostřed chrámu se doporučuje lidem po mozkové obrně, mrtvici a po veškerých úrazech hlavy.

Zemská energie nebo vliv Anežky České

Někdo věří, že jde o zemskou energii, někdo zase, že jde o vliv sv. Anežky České, která by tu, podle některých hypotéz, měla být dokonce i pohřbena.

panenský týden pohled vzhůru

Nejmagičtější místo Česka

V roce 2014 v soutěži DestinaCZe zvítězil chrám v kategorii nejmagičtější místo a zároveň se stal i absolutním vítězem ročníku.

Stavba chrámu zde stála zřejmě už v roce 1316, ale po požáru sousedního kláštera musela být znovu postavena. Měla být součástí trojlodního dvouvěžového kostela. Chrám tvoří 21 metrů dlouhé, 9 metrů široké a více než 20 metrů vysoké kněžiště. Ze západní části se dochovala jižní zeď s portálem, půlka západní zdi a z ostatních pouze základy.

panenský týnec sloupy

Chrám je součástí komplexu, který je chráněnou kulturní památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky.

Místo údajně hlídá jeho zakladatel

Měřením siderickým kyvadélkem bylo zjištěno, že duše Jaroslava Plichty ze Žerotína, zakladatele tohoto chrámu, jenž údajně dobře věděl, kde chrám postavit, lpí na této stavbě dodnes. Dokázal by prý na 75 % odradit kohokoliv, kdo by chtěl na místě chrámu postavit cokoliv jiného. Jakákoliv jiná stavba by totiž účinky této pozitivní zóny snižovala.

Místo je tak oblíbenou turistickou atrakcí. Oblíbený je také pro svatební obřady. Natáčelo se zde i několik filmů, např. Kytice nebo Post Coitum.

panenský týnec zvenčí

Můžete zde nejen načerpat energii, ale posedět v parku okolo chrámu, občerstvit se v místním Kiosku v Klášteře a dětem je zde k dispozici i malé hřiště. Býval zde i otevřen obchod se suvenýry a dárkovými předměty. Garantujeme vám, že odsud určitě budete vracet dobití a v dobré náladě, je tam prostě hezky, jak máme vyzkoušeno poměrně častými návštěvami tohoto kouzelného místa.

panenský týnec střed

panenský týnec portálpanenský týnec druhý vstup

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru