Ilustrační foto: CC0
Co se chystá

Most – Město Most plánuje v příštím roce vybudovat obousměrnou cyklostezku v délce 15 km vedoucí po stávajících cestách na výsypkách, která propojí několik zaniklých obcí. Po celé délce má mít cyklostezka zpevněný povrch.

„V některých úsecích je stávající neudržovaná cesta, jestli jste tam někdo někdy jeli, dáte mi za pravdu, že je ve velmi špatném stavu. My plánujeme, že celá cyklostezka bude mít asfaltový povrch a doplníme ji o mobiliář pro odpočinek. Protože půjde o naučnou cyklostezku, nebudou chybět ani panely se zajímavými informacemi," uvedl primátor Mostu Marek Hrvol.

Most v nejbližších dnech vyhlásí veřejnou zakázku na zhotovitele, který by měl cyklostezku postavit. Její součástí bude i ocelová lávka, díky níž se cyklisté dostanou přes horkovod. Předpokládané investice mají dosáhnout výše 114 milionů korun. Město chce získat finanční dotaci, která může tvořit až 85 % uznatelných nákladů, z Integrovaného regionálního operačního programu 2021-2027 Infrastruktura pro cyklistickou dopravu. „Očekáváme, že reálná cena bude díky konkurenčnímu prostředí při výběrovém řízení nižší," doplnil náměstek Václav Zahradníček.

Cyklostezka povede od západního cípu jezera Matylda kolem bývalé obce Třebušice, kde se stočí jižním směrem k bývalé obci Hořany. Právě v těchto místech musí překonat již zmiňovaný horkovod. Dále povede po úpatí vrchu Ressl, kde se následně napojí na stávající cyklostezku číslo 3112 a po Mariánské stezce překoná Hrabák, silnici I/27 po mostě. Zatímco Mariánská stezka pokračuje u Mysliveckého rybníka jižním směrem, cyklostezka dál povede po stávající trase 3112 kolem Hipodromu na Velebudické výsypce, kde bude u golfového hřiště ukončena. Stávající cyklostezka pokračuje dále do Vtelna.

V rámci této zakázky bude ještě vyasfaltován kilometrový úsek stávající cyklostezky číslo 3113 pod Hněvínem, který kopíruje silnici 1/13 od Oblastního muzea směrem k Matyldě.

 

Situační plánek budoucí cyklostezky. Zdroj: město Most

 

Vybudování cyklostezky ale není jedinou novinkou pro milovníky jízdy na kole. Město také zvažuje nabídku společnosti, která by v Mostě chtěla provozovat službu sdílených kol. „Tato nabídka je pro nás, na rozdíl od sdílených koloběžek, které uživatelé odkládají, kde se jim zlíbí, docela zajímavá. Ve městě by vzniklo několik odstavných ploch, kde se budou sdílená kola odkládat. K zapůjčení slouží jednoduchá aplikace v mobilu a i finančně je to pro uživatele přátelské. Myslím, že dokonce prvních 15 minut je zdarma," popsal nabídku firmy primátor Hrvol. Tato služba už například funguje v Klášterci nad Ohří, přečíst si zkušenosti a hodnocení vedení města po prvních měsících provozu sdílených kol můžete ZDE

Kromě toho v Mostě od května funguje v Informačním turistickém centru půjčovna elektrokol a klasických jízdních kol. Psali jsme ZDE. „Od května do září si jízdní kolo vypůjčilo 44 zájemců, elektrokolo pak o dva lidi méně," uvedla mluvčí města Klára Vydrová.

 

Kola k zapůjčení v ITC Most. Foto: jip

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru