Sokolí mláďata už mají své identifikační kroužky. Foto: ORLEN Unipetrol
Litvínov

Litvínov-Záluží – Tři mláďata kriticky ohroženého dravce sokola stěhovavého, který pravidelně hnízdí na komíně teplárny litvínovské rafinerie ORLEN Unipetrolu, dostala své identifikační kroužky.

Ty mladým sokolům slouží jako ornitologický občanský průkaz a umožní tak další sledování vývoje populace tohoto unikátního dravce. Sokoli hnízdí ve všech areálech skupiny ORLEN Unipetrol. Od roku 2011, kdy se začalo jejich hnízdění na komínech výrobních areálů skupiny sledovat, se sokolům podařilo vyvést již 55 mláďat. Sledovat život mladých sokolů lze na webových stránkách starameseosokoly.cz

Mláďata si neustále říkají o potravu. Rodiče mají docela "fofr". Foto: ORLEN Unipetrol

„Letošní kroužkování sokolích mláďat představuje další úspěšný rok hnízdění těchto výjimečných dravců na komíně teplárny v Litvínovské rafinerii. Spolu se třemi mláďaty, které byla okroužkována také v kralupské rafinerii se tak od začátku sledování v roce 2011 v areálech ORLEN Unipetrolu podařilo sokolům vyvést celkem 55 mláďat,“ říká Lucie Pražáková, ředitelka Nadace ORLEN Unipetrol.

Ornitolog Václav Beran z organizace ALKA Wildlife kroužkuje sokoly stěhovavé na komíně teplárny T700 v litvínovské rafinerii skupiny ORLEN Unipetrol. Foto: ORLEN Unipetrol

Mladí dravci dostávají identifikační kroužky zhruba po třech až čtyřech týdnech od jejich vylíhnutí. Kroužky slouží ornitologům ke sledování vývoje sokolí populace na našem území a evidenci hnízdících párů. Díky nim je tak třeba známé, že sameček okroužkovaný na litvínovském komíně v roce 2020 zahnízdil loni i předloni na teplárně Trmice s německou samicí. 

Ornitolog Václav Beran s mláďaty sokola stěhovavého. Foto: ORLEN Unipetrol

Při kroužkování musí ornitolog zdolat výšku okolo sta metrů, aby se ke hnízdu dostal. Při jeho spatření obvykle samice po dobu pobytu ornitologů u hnízda odlétne a co se děje s jejími mláďaty sleduje zpovzdálí. Sokolím mláďatům se na každou nohou nasadí jeden kroužek. Díky odečítacímu kroužku je možné identifikovat jedince bez nutnosti chycení. Sledovat počty sokolů je tak možné i například pomocí dalekohledu, fotopasti či kamery. Druhý kroužek, národní, určuje, že je sokol z České republiky.

Sokoli své mladé vyvedli také v dalších areálech skupiny ORLEN Unipetrol. V kralupské rafinerii sokolí rodiče vyvedli stejně jako v té litvínovské tři mladé a vyvést mláďata se podařilo sokolům také v pardubickém Paramu. Sokoli obvykle odlétají ze svého hnízda v průběhu června. Do té doby jejich rychlý růst a krmení od rodičů může sledovat také široká veřejnost a to na webových stránkách starameseosokoly.cz.

Rodiče krmí svá mláďata například ulovenými holuby. Foto: ORLEN Unipetrol

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru