V Pietním parku již vznikl veřejný amfiteátr. I nové hřiště pro děti by mělo použitými materiály do konceptu parku zapadat. Foto: jip
Litvínov

Litvínov – Počtvrté mají Litvínovští možnost ovlivnit, kam město investuje peníze. V rámci participativního rozpočtu přerozdělí 2 100 000 korun. Příjem návrhů končí 28. února. 

Částka, kterou mohou Litvínovští využít, zůstala stejná jako v loňském roce. Další měsíc a půl bude odborná porota posuzovat, zda mají přihlášené návrhy v pořádku všechny náležitosti. V polovině dubna se pak spustí pro veřejnost nejdůležitější část – hlasování. Kladné i záporné body budou lidé rozdělovat projektům do 15. května. Realizovat se budou návrhy, které se svým rozpočtem dle pořadí vzešlého z veřejného hlasování vejdou do daného rozpočtu. 

Inspiraci a veškeré potřebné náležitosti najdou lidé na webu litvinov-nasemesto.cz

Pak už se přistoupí k realizaci. Původní myšlenka, že se vítězné projekty podaří zrealizovat vždy v daném roce, kdy se hlasování uskutečnilo, se ukázala jako nereálná. Jde to u projektů, kde není náročná projektová příprava.

A například v případě dvou projektů, které mají být umístěny u rybníka Nová voda v parku Nové Záluží, musí město vyčkat na ukončení jiné stavební akce. „U Nové vody budeme realizovat úspěšné projekty veřejného grilovacího místa a vybudování nových dětských herních prvků. Musíme však vyčkat, až bude zbourána a znovu postavena hráz s cyklostezkou. Protože tato akce zasáhne i do prostoru, kde naše nové prvky budou umístěny," vysvětlil místostarosta města Karel Rosenbaum.

Rekonstrukce hráze s cyklostezkou měla být hotová už před třemi roky, zakázka se ale musela soutěžit znovu a je zřejmé, že se nestihne ani nový termín – hotovo mělo být do dubna.

Potíže má město i s jedním z projektů z úplně prvního ročníku participativního rozpočtu – dosud není zcela dokončeno molo u Pilařského rybníka. 

Na realizaci čeká například i dětské hřiště v Pietním parku. „Protože v podmínkách participativního rozpočtu je i rozpočet, musela jsem najít nějaké herní prvky a jejich cenu, abychom tuto podmínku splnili. Nicméně mě město následně oslovilo, že by bylo vhodnější upravit projekt a vybrat prvky spíše z přírodních materiálů, aby hřiště zapadalo do konceptu Pietního parku. Což je výborný krok, budu ráda, když to posoudí odborník. V parku je řada soch a kamenných prvků," uvedla navrhovatelka projektu Markéta Machačová s tím, že aktuálně nemá informace, v jaké fázi realizace je.

V Pietním parku se nicméně realizoval už jiný projekt, a to veřejný amfiteátr, který v participativním rozpočtu uspěl v roce 2023. Jednotlivé stupně amfiteátru jsou tvořeny kamennými bloky a hlavní prostor je vydlážděn přírodními kostkami. Už se jen čeká na vhodnější počasí, aby amfiteátr mohl ožít. „Jsme rádi, že se povedlo projekt dokončit. Chystáme menší veřejné promítání, už jsme pro to pořídili vybavení. Nicméně prostor je určen k volnému užívání veřejnosti. Může sloužit i jako venkovní učebna, vždyť v okolí jsou školy a školky. Našim promítáním chceme ostatní inspirovat, že je tu amfiteátr pro ně," vyjádřil se Václav Šťovíček.

V běhu je i participativní rozpočet v Mostě. Hlasování v 6. ročníku projektu Hejbni Mostem končí už v neděli 6. února. 

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru