VIDEO: Lidé mohou v Mostě obdivovat poslední pozůstatky po přesunu děkanského kostela
Podklady pod kolejnice sloužící přesunu kostela. Foto: e-mostecko.cz
Most

Most - Lidé mohou poblíž jezera Most obdivovat část speciální kolejové konstrukce, po které byl před 48 lety unikátně přesunut děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie. Čtyři sedm a půl tuny vážící fragmenty konstrukce najdou návštěvníci lokality vedle parku, který připomíná původní místo kostela ve starém městě.

Zajímavý artefakt z nedávné historie Mostu věnuje obyvatelům města skupina SEV.EN ČESKÁ ENERGIE, která v jeho okolí provozuje uhelné lomy ČSA a Vršany.

„Fragment konstrukce bude po dohodě s městem Most a společností DIAMO instalován v místě, kde nynější parková úprava odkazuje na původní pozici kostela a bude naznačovat směr, kterým byl kostel přesunut. Bude tak připomínat tuto unikátní technickou operaci. Shodou okolností se jedná o stejnou část kolejového lože, která je zřetelně vidět na dobových fotografiích,“ uvádí generální ředitel těžebních společností Petr Lenc.

https://www.youtube.com/watch?v=Cyd8jj2W8NI

Práce na instalaci konstrukce probíhaly už v srpnu tak, aby byla na novém místě v září, v době výročí zahájení přesunu kostela. Stěhování kostela začalo 30. září 1975 a trvalo do 27. října, celkem 646 hodin. Kostel byl zpevněn speciální ocelovou konstrukcí a pomocí 53 speciálních vozíků byl posunován na čtyřech kolejích, přičemž byl zezadu tlačen a zepředu brzděn hydraulickými válci. Vodováhy a elektronická čidla během cesty sledovala jeho veškeré pohyby a výškové odchylky. Kostel takto zdolal trasu dlouhou 841,1 metru průměrnou rychlostí 2,16 centimetrů za minutu. Na novém místě poblíž barokního špitálu s gotickým kostelem sv. Ducha byl pak posazen na nové základy a probíhaly v něm restaurátorské práce.

Přesun kostela je zapsán do Guinnessovy knihy rekordů. „Pořád je to unikátní dílo, nejtěžší dopravený předmět všech dob. Je to zaokrouhleně dvanáct tisíc tun. Takhle velký objekt v jednom kuse nikdy nebyl přesunován,“ uvedl historik mosteckého muzea Jiří Šlajsna pro náš on-line deník.

Jde pravděpodobně o jedny z posledních pozůstatků po přesunu kostela. „Do dneška se třeba vůbec nedochovaly vozíky, na které byl naložen ten kostel,“ dodává Jiří Šlajsna.

Skupina SEV.EN ČESKÁ ENERGIE je významným hráčem na energetickém trhu v České republice. Portfolio skupiny zahrnuje elektrárny Chvaletice a Počerady, Teplárnu Kladno a Teplárnu Zlín a dva severočeské hnědouhelné lomy. Je dvojkou ve výrobě elektrické energie v Česku a dodává energii do více než miliónu českých domácností.

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru