Ilustrační foto
Most

ČR - Před Vánoci všichni nakupují, po Vánocích lidé míří do obchodů znovu - buď lovit povánoční slevy, nebo vracet nevhodné dárky. Snadno se může stát, že se prostě Ježíšek netrefí, případně se dárek sejde třeba dvakrát. Co v takovém případě dělat?

Vánoční dárek zakoupený na e-shopu

Jako spotřebitel máte ze zákona právo odstoupit od kupní smlouvy do 14 dní bez udání důvodu. Čtrnáctidenní lhůta začíná běžet následující den po dni, co zboží převezmete. Počítají se do ní všechny dny, nejenom ty pracovní. Jestliže by měla skončit v sobotu, neděli nebo svátek (tedy i 24. až 26. prosince), počítá se jako poslední den až následující pracovní den. V praxi tak ještě máte šanci vrátit zboží, které jste převzali 10. prosince. Řada e-shopů však termín pro odstoupení od smlouvy pro vrácení nepoškozeného a nepoužitého zboží právě kvůli svátečním dnům prodlužuje až do prvních lednových dní.

Někteří obchodníci mají formulář k odstoupení od smlouvy přímo na svém webu. Nutně ale nemusíte shánět žádný formulář - stačí, když jasně napíšete, že využíváte práva odstoupit od smlouvy ve 14denní lhůtě a z obsahu bude jasné, koho a čeho se to týká (tedy údaje o vás a o zboží).

Vánoční dárek zakoupený v kamenné prodejně

Při nákupu v klasické prodejně nárok na vrácení zboží nevzniká. A to i proto, že si můžete zboží prohlédnout a vyzkoušet. Pokud obchod, kde byl dárek zakoupen, nenabízí možnost výměny zboží jako nadstandardní službu, bohužel se nic dělat nedá. Povinnost výměny výrobku z důvodu nesprávného výběru kupujícím žádný zákon prodávajícímu neukládá, je tak jen na obchodníkovi, zda na výměnu přistoupí.

Řada prodejců jako nadstandardní službu svým zákazníkům nabízí možnost výměny nepoužitého a nepoškozeného zboží za jiné do určitého data, po předložení příslušného dokladu o koupi. V takovém případě se jedná o veřejný příslib, a ten je vymahatelný. V opačném případě by se mohlo jednat o klamavou obchodní praktiku.

Druhou možností, jak si zajistit následnou výměnu nevhodného dárku, je dohoda s prodávajícím při koupi a vyznačení příslibu výměny na dokladu o zaplacení. Pokud taková dohoda nebyla ujednána předem, lze předpokládat, že s následným požadavkem na výměnu nemusí zákazník uspět,  a to ani po předložení dokladu o koupi.

Pozor na platnost poukazů

Problém může nastat také v případě, že dárkem je poukaz k nákupu zboží či služeb, který z různých důvodů nemůže obdarovaný využít nebo vyčerpat v uvedeném termínu. Ani v těchto případech nestanoví zákon podnikateli povinnost vrátit cenu poukazu nebo vyplatit částku za nevyužité služby, pokud se na takovém postupu předem obě strany nedohodnou.

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru