Ilustrační foto: CC0
Most

Ústecký kraj – Ústecký kraj spustil příjem žádostí o dotace pro malé a střední podnikatele z Operačního programu spravedlivá transformace 2021–2027. Jedná se o celkem tři programy: Voucher pro rozvoj podnikání, Inovační voucher a Digitální voucher.

Všechny tři programy se od samého počátku setkaly se značným zájmem. Příjem žádostí do programu Inovační voucher musel být dokonce krátce po svém zahájení pozastaven, protože celkový požadavek na dotace ze strany zájemců překročil více než 130 % celkové alokace finančních prostředků tohoto programu. 

„Velký zájem o dotační programy ze strany podnikatelů zejména v oblasti inovací vypovídá o potřebnosti a důležitosti této podpory pro rozvoj a transformaci nejen firem samotných, ale i celého regionu,“ uvedla radní pro oblast přípravy a realizace projektů Iva Dvořáková.

V současné době probíhá příjem žádostí do zbývajících dvou programů a doručené žádosti průběžně procházejí hodnocením z hlediska splnění formálních kritérií a kritérií přijatelnosti. Úspěšné žádosti následně budou předloženy k projednání a schválení Radě Ústeckého kraje. 

V oblasti rozvoje podnikání mohou žadatelé využít dotace zejména na pořízení strojů, přístrojů zařízení, hardwaru, softwaru, vybavení provozovny a dalšího hmotného nebo nehmotného majetku pro své podnikatelské aktivity. Dotaci však mohou použít také na stavební úpravy nebo poradenství a vzdělávání. Maximální výše dotace, o kterou je možné požádat, je 500 tisíc korun.

Digitální voucher nabízí finanční prostředky pro přípravu procesu digitální transformace podniku nebo zvýšení jeho digitální zralosti. Za tímto účelem mohou firmy z dotace financovat zpracování analýzy digitální zralosti podniku, studie proveditelnosti pro nasazení digitálních nástrojů nebo digitálního auditu. Pokud již analýzou či studií proveditelnosti disponují, mohu dotaci využít na pořízení softwaru, hardwaru, strojů nebo zařízení, jejichž využití je v souladu s těmito dokumenty. Maximální výše dotace, o kterou je možné požádat, je 1 milion korun.

Inovační voucher je určen na podporu inovačního potenciálu podniků například v podobě pořízení hardware nebo softwaru, který přispěje k vývoji nového produktu nebo služeb nebo zvýšení jejich funkčnosti. Dotaci mohou firmy použít také na zajištění testování, měření, vývoje svého produktu i služby nebo tvorbu produktu zcela nového. Možným nákladem jsou také mzdové náklady pro pozici inovátora. Maximální výše dotace v tomto programu je 1 milion korun.

„V případě, že bychom vyhodnotili výzvy jako úspěšné, navrhla bych jejich opakování. I proto už nyní vytváříme případnou rezervu finančních prostředků,“ nastínila radní Dvořáková.

Podrobné informace o jednotlivých programech jsou k dispozici ZDE.

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru