V Klášterci v České republice otevírá skupina ZF po necelém roce a půl renovace první závod s nulovými emisemi.
Most

Klášterec nad Ohří – Ve výrobním závodě na výkonovou elektroniku v Klášterci nad Ohří v České republice otevírá společnost ZF po necelém roce a půl trvající rekonstrukci svůj první závod s nulovými emisemi.

Závod, který je součástí divize Electrified Powertrain Technology, podporuje úsilí společnosti o dosažení klimatické neutrality ve všech hodnotových řetězcích do roku 2040. Bude sloužit jako vzor pro všechny závody ZF po celém světě. Technologická společnost postupně přechází na udržitelně vyráběnou energii ve všech závodech, zvyšuje energetickou účinnost procesů, elektrifikuje významnou část svých výrobků a používá recyklované materiály.

Jedním z hlavních úkolů je přestavět stávající závody ZF po celém světě tak, aby mohly být od nynějška provozovány s použitím klimaticky neutrální energie. „Transformace zaměřená na udržitelný rozvoj v Klášterci je průlomová pro celou naši výrobní síť a pomáhá nám výrazně snížit emise skleníkových plynů," říká Stephan von Schuckmann, člen představenstva společnosti ZF. Pro vybudování pevných a udržitelných základů je důležité zajistit výrobním závodům schopnost vyrábět si vlastní elektřinu. V Klášterci toho bylo dosaženo instalací 3 400 solárních panelů v areálu, které pokryjí zhruba 20 % roční spotřeby elektrické energie závodu.

Veškerá elektřina, která se nevyrábí interně, se nakupuje z obnovitelných zdrojů – především z větrných a vodních elektráren. „Klášterec je naším měřítkem," zdůrazňuje Dhanashree Kad, vedoucí oddělení udržitelnosti v divizi Electrified Powertrain Technology společnosti ZF. Již v roce 2025, tedy o pět let dříve, než se původně plánovalo, budou všechny závody ZF plně poháněny zelenou elektřinou, která bude vyráběna vlastními silami nebo získávána prostřednictvím smluv s dodavateli energie z obnovitelných zdrojů. Kromě toho byl v českém závodě v Klášterci nahrazen plynový topný systém závislý na fosilních palivech tepelnými čerpadly, čímž se roční náklady na vytápění v závodě snížily o 50 %. V chladnějších měsících využívá závod k chlazení technologií přirozený chlad venkovního vzduchu (freecooling). Tuto koncepci místního klimatu doplňují různá opatření pro zlepšení tepelné izolace a rekuperace tepla.

Společnost ZF provozuje závod v Klášterci nad Ohří od roku 1992. Dnes má nově přestavěný závod téměř 700 zaměstnanců a vyrábí výkonové elektronické komponenty pro elektromotory vyráběné v závodech ZF v Německu a Srbsku. ZF Klášterec je specialista na výrobu čisté technologie pro elektromobilitu nové generace. Mezi zákazníky patří mezinárodní výrobci automobilů. 

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru