Ilustrační foto
Most

Most - Činnost ambulance klinické farmacie zahajuje Krajská zdravotní (KZ) 6. března 2024 ve své nemocnici v Mostě. Kliničtí farmaceuti se zaměřují na optimální sestavu léčiv, které pacienti potřebují k řešení svých zdravotních obtíží. Ambulance ve 3. nadzemním podlaží polikliniky v budově A bude otevřena ve středu a ve čtvrtek od 13 do 15 hodin. V dopoledních hodinách je vyhrazena hospitalizovaným pacientům.

Do ambulance klinické farmacie musí být pacienti vždy předem objednáni. Objednat se mohou na telefon čísle 705 847 247, a to ve středu a ve čtvrtek mezi 8.00 a 10.00 hodin. S sebou by měli mít seznam užívaných léků, včetně jejich gramáže a frekvence užívání, dále poslední laboratorní výsledky, propouštěcí zprávu z poslední hospitalizace, jestliže byli hospitalizováni, zapsanou aktuální váhu a hodnotu krevního tlaku. V ambulanci nejsou předepisována žádná léčiva.

„Konzultační činnost, kterou poskytuje klinický farmaceut, jde nad rámec poradenských služeb poskytovaných praktickým lékárníkem v lékárně. Lékař hledá příčinu pacientových obtíží, klinický farmaceut se zaměřuje na optimální sestavu léčiv, která pacient k řešení svých obtíží potřebuje. Sleduje, zda se léčiva navzájem „neperou“ více než by bylo zdrávo a pokud ano, navrhuje taková opatření, která „bitvám“ mezi jednotlivými léky brání. Někdy mohou být pacientovy obtíže projevem například nežádoucího účinku léčiv – zejména v situacích, kdy pacientovi nefungují úplně ideálně játra nebo ledviny či se rozvinula masivní forma zánětu a léčivo se tak v těle může hromadit. Tyto potíže je potřeba včas rozeznat a upravit dávku medikamentu, či jej nahradit látkou s vhodnějšími vlastnostmi,“ vysvětluje Mgr. Olga Mučicová, náměstek pro řízení lékárenské péče KZ.

V Krajské zdravotní od září loňského roku již funguje ambulance klinické farmacie v Nemocnici Teplice. „Většinu klientely naší ambulance tvoří pacienti z ambulancí teplické nemocnice, nachází si k nám cestu i pacienti s doporučením praktických lékařů a ambulantních specialistů nejen z okresu Teplice. Důvodem konzultace jsou z větší části podezření na rizika kombinací medikamentů u pacientů užívajících větší počet tablet. V některých případech řešíme i rizika kombinací farmak s rostlinnými extrakty,“ hodnotí PharmDr. Kateřina Langmaierová, která teplickou ambulanci vede. Při dobrém personálním obsazení by činnost postupně rádi rozšířili o klienty domovů pro seniory.

Tato služba je plně hrazena ze zdravotního pojištění ve frekvenci 8 konzultací (po 15 minutách) za rok pro ambulantního pacienta formou vyžádané péče praktického lékaře či specialisty – nutno předložit lékařem vyplněnou a podepsanou žádanku typu K.

Pokud pacient přijde bez žádanky svého praktického lékaře či specialisty, bude mu poskytnuta klinickofarmaceutická konzultace, ale formou výkonu nehrazeného ze zdravotního pojištění.

Pro jaké pacienty je tato služba vhodná?

  • Pacient užívající trvale 8 a více léčiv.
  • Pacient s renální nebo hepatální insuficiencí (s dialýzou i bez dialýzy).
  • Pacient, se syndromem krátkého střeva nebo po bariatrickém výkonu.
  • Pacient, který má zavedenou výživu střevním vstupem (např. PEG).
  • Pacient, který užívá léčivo vyžadující monitoraci lékové hladiny (farmakokinetická interpretace hladin pomocí farmakokinetické modelace).
  • Pacient s podezřením na jakoukoliv lékovou interakci mezi užívanými léčivy.
  • Pacient s atypicky nízkou či naopak velmi vysokou tělesnou hmotností.
  • Pacient se suspektními polékovými nežádoucími účinky (kromě alergií).
  • Pacient, u něhož je podezření na selhávání účinnosti léčby (např. zvyšování dávky k dosažení stejného terapeutického cíle).
REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru