Foto: Městská policie Most
Most

Most – Během prvního čtvrtletí roku 2024 eviduje městská policie v Mostě 195 případů odkládání objemného odpadu nebo znečistění veřejného prostranství. Strážníci za to uložili pokuty ve výši 136 000 Kč. Strážníkům se daří stále více odhalovat původce objemného odpadu u popelnic nebo znečišťování veřejného prostranství při prohledávání kontejnerů. Pomáhá jim kamerový systém s analytickými funkcemi, všímaví občané i předsedové domů.

Jak funguje kamerový systém při odhalování původců znečištění stanoviště kontejnerů? Městský kamerový dohledový systém není jen pasivním pozorovatelem, ale díky analytickým funkcím dokáže sám detekovat podezřelé aktivity, upozornit operační středisko a následně mohou operátoři sledovat a odhalit pachatele. Díky pokročilým algoritmům je kamerový systém schopen rozpoznávat nejen pohyb, ale i určité vzorce chování, které naznačují podezřelé jednání. Například, že se někdo zdržuje u kontejnerů déle než několik vteřin a probírá a vysypává odpad.

„Tento systém umožňuje strážníkům rychleji a efektivněji reagovat mimo jiné i na nelegální odkládání objemného odpadu nebo znečišťování veřejného prostranství. Operační pracovník na místo okamžitě vyšle hlídku a záznam z kamery pak poslouží jako důkaz při projednávání přestupku. Většinou ale není potřeba, přestupce se k činu dozná a obvykle místo uklidí,“ vysvětlil Jaroslav Hrvol, ředitel Městské policie Most.

Na čistotu veřejného prostranství zejména v sociálně vyloučených lokalitách se zaměřuje také nové operační středisko, které funguje od začátku roku 2024 a zaměstnává dva nové operátory kamerového systému. Významnou roli v boji proti znečišťování veřejného prostranství hrají ale také všímaví občané. Jsou to právě oni, kdo může strážníky informovat o podezřelém jednání v okolí kontejnerů. Díky jejich aktivnímu zapojení se významně zvyšuje pravděpodobnost odhalení původců objemného odpadu a znečišťování veřejného prostranství.

„Občané nám v souvislosti s odkládáním odpadu volají stále častěji, a to je dobře. Dozvídám se ale, že někteří lidé se stále obávají zavolat, protože nechtějí ‚obtěžovat‘ naše strážníky. Já stále říkám: Pokud zaznamenáte jakékoli přestupkové jednání, neváhejte se obrátit na linku 156. Linka 156 je tu pro vás, pro občany. Je na nás všech, abychom se společně podíleli na ochraně a udržení čistoty veřejných prostranství,“ uvedl ředitel městské policie Jaroslav Hrvol.

Dalším klíčovým partnerem v boji proti znečišťování veřejného prostranství jsou pro strážníky předsedové či správci bytových domů. Ti mají přehled o obyvatelích svých domů a mohou pomoci při řešení problémů spojených se znečišťováním veřejného prostranství v okolí jejich domu. Velmi pomáhají také vnitřní kamerové systémy bytových domů. Navíc mohou předsedové domů pomoci při informování obyvatel o správných postupech likvidace objemného odpadu a důsledcích v případě odložení odpadu v rozporu s vyhláškou.

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru