Ilustrační foto: Policie ČR
Most

ČR/Ústecký kraj - Policie České republiky opět připravila rozsáhlá letní dopravně bezpečnostní opatření zaměřená na ochranu všech účastníků silničního provozu během letních prázdnin. Stejně jako v předchozích letech budou dopravní policisté na celém území ČR provádět intenzivní dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu, především na komunikacích s očekávanou zvýšenou hustotou dopravy.

S blížícím se koncem školního roku a začátkem letních prázdnin upozorňujeme řidiče na vyšší koncentraci dětí v silničním provozu. Děti mohou jednat nepředvídatelně a vstoupit do vozovky bez dodržení zásad bezpečného přecházení. Doporučujeme proto řidičům, aby v blízkosti škol a dětských zařízení zvýšili svou pozornost, zpomalili a plně se soustředili na řízení, aby mohli včas a adekvátně zareagovat na nenadálé situace.Helma

Během prázdninových měsíců budou na celém území republiky probíhat rozsáhlé dopravní akce zaměřené na všechny účastníky silničního provozu. Kromě běžných kontrol se setkáte i s preventivními aktivitami. Zvláštní pozornost bude věnována cyklistům a nezbytnosti používání přileb, například v rámci projektu "Na kole jen s přilbou". Cílit budeme také na uživatele elektrokol, a to zejména ve vztahu k bezpečné manipulaci coby prevenci dopravních nehod. Klíčovou letní aktivitou je také Bezpečně u vody. Každoročně v tomto projektu radíme, jak se chovat bezpečně u vody, ve vodě i na vodě, ať už ve vztahu k ochraně života a zdraví, či ochraně majetku a respektování pravidel, např. parkování. Více se ve spolupráci s ambasadorem tohoto ročníku, reprezentantem ČR ve světovém poháru v jetsurfu, Matyášem Kulichem soustředíme na bezpečnější provozování vodních sportů.

Abychom přispěli k bezpečnější cestě, připravili jsme několik preventivních doporučení:

Pokud cestujete do neznámého místa, nespoléhejte se pouze na GPS navigaci. Doporučujeme trasu předem prostudovat v mapě a určit si záchytné body. Technika může selhat, a proto je důležité mít záložní plán. Před jízdou nechte zkontrolovat vozidlo v servisu. Předejdete tak technickým problémům, které mohou být v zahraničí nákladnější a způsobit zbytečné komplikace. Před jízdou do vzdálenějších destinací si dostatečně odpočiňte. Počítejte se zvýšeným provozem a případnými komplikacemi. Mějte s sebou dostatek nealkoholických tekutin a pohonných hmot pro případ zdržení. Před cestou do zahraničí se seznamte s místními pravidly silničního provozu a mějte finanční rezervu na případné sankce. Zajistěte si pohodlí ve vozidle. Nepřetěžujte prostor zavazadly, která mohou při nehodě způsobit zranění. Pokud přepravujete domácí mazlíčky, myslete na jejich správné zajištění ve vozidle.

Dělejte pravidelné přestávky, odpočívejte a dodržujte pitný režim. Pokud je to možné, střídejte se v řízení se spolujezdcem. Nedojíždějte s únavou poslední kilometry. Buďte připraveni na oslnění sluncem a střídání světla a stínu, což může zhoršit viditelnost. Raději zpomalte. Nespěchejte a buďte ohleduplní k ostatním řidičům, zvláště k těm, kteří nejsou zvyklí na časté řízení. Nesedejte za volant ani za řídítka pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek. Striktně dodržujte pravidla silničního provozu, včetně rychlostních limitů, používání bezpečnostních pásů a věnujte se řízení, ne telefonu.

Toto období je časem odpočinku, dovolených a cestování, proto je nezbytné, abychom společně zajistili bezpečí všech účastníků silničního provozu. Každý rok během letních prázdnin na našich silnicích bohužel vyhasne několik lidských životů. Každý z nás má odpovědnost za bezpečnost na silnicích. Bez ohledu na to, zda jste řidičem, cyklistou nebo chodcem, každý máme povinnost dodržovat pravidla silničního provozu a přispívat tak ke snížení rizika nehod. Pamatujte, že každý život je důležitý. Vaše pozornost za volantem musí být neustále soustředěná na jízdu a okolní provoz. Vyhněte se nebezpečnému chování, jako je nadměrná rychlost, neopatrné předjíždění nebo používání mobilních telefonů během řízení. Tyto jednoduché, avšak klíčové kroky mohou výrazně přispět k bezpečnějším cestám na komunikacích.

Přejeme všem účastníkům silničního provozu příjemné prožití letních prázdnin.

Kpt. Hana Rubášová, tisková mluvčí PP ČR

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru