Ústecký kraj – V pondělí 16. prosince v Mostě opět nebude k dispozici pohotovost pro děti a dorost, která běžně funguje v budově mostecké nemocnice. Rodiče musí s nemocnými dětmi využít jinou pohotovost v kraji, nejblíže v Chomutově. Z důvodu absence lékaře v Mostě nebude služba pro děti zajištěna i v dalších dnech, a to 20., 23., 25., 26., 27. a 30. prosince. K výpadkům pohotovostní služby, kterou zřizuje Ústecký kraj a provozuje ji Krajská zdravotní dochází téměř každý měsíc.
Trpělivost proto došla už i vedení města Mostu, které na leden svolalo jednání s představiteli Krajské zdravotní a zároveň situaci řeší se zástupci Ústeckého kraje. „Není nám vůbec lhostejné, že opakovaně dochází k nezajištění dětské pohotovostní zdravotní péče. Mrzí nás, že rodiče musí se svým dítětem hledat pomoc v okolních městech,“ zdůraznil primátor města Mostu Marek Hrvol a dodal, že pevně věří, že snaha města zajistí do budoucna zlepšení dostupnosti dětské zdravotní péče a umožní opět provoz dětské pohotovosti v plném rozsahu.
K situaci se pro E-deníky za pediatry celého kraje vyjádřila MUDr. Romana Balatková. Upozornila mimo jiné, že situace není napjatá jen v Mostě, ale k výpadkům v zajištění pohotovostní péče pro děti a dorost dochází v celém kraji. Podotkla, že v současné době se projednává zajištění pohotovostní péče na rok 2025, přičemž smlouva musí být akceptovatelná pro obě strany – tedy pro Krajskou zdravotní tak samozřejmě i samotné lékaře.
Problém je ovšem v zahlcenosti pohotovosti, kdy pohotovost mnohdy nahrazuje chybějící pediatry. „V okrese Most je nás celkem 19 pediatrů, věkový průměr je 60,8 let. V posledních třech letech skončili 4 lékaři, z toho pouze jedna praxe byla předána mladší kolegyni. Ostatní praxe zanikly bez náhrady. V okrese máme stále několik set dětí, které nemají svého registrujícího pediatra a tyto děti nemají splněny ani povinné prohlídky a očkování,“ upozorňuje MUDr. Balatková s tím, že rodiče s těmito dětmi tedy logicky dojíždějí s běžnými obtížemi právě na pohotovost: „Pohotovost je poté zatížená zbytečnými návštěvami nemocných dětí, které by jistě mohly být ošetřeny v rámci běžné pracovní doby, kdyby měly svého lékaře.
MUDr. Romana Balatková jako zástupce pediatrů taktéž připomíná, že již dva roky poslouchají pediatři sliby, že při nemocnici v Mostě bude otevřena nová ordinace praktického lékaře pro děti a dorost, což by alespoň částečně pomohlo vyřešit tento problém. I z hlediska zdravotních pojišťoven patří Mostecko, potažmo celý Ústecký kraj, mezi oblasti s omezenou dostupností primární péče.
Přestože je zřejmé, že noví pediatři se na Mostecku během krátké doby jen tak neobjeví, podle MUDr. Balatkové řešení na zajištění pohotovostní péče pro děti a dorost existuje. „Sloužit mohou všichni lékaři s odborností pediatrie čili nikoliv pouze praktičtí lékaři pro děti a dorost, ale rovněž nemocniční lékaři a lékaři dětští specialisté, např. dětský neurolog, alergolog atd. Pokud i nadále chceme zachovat lékařskou pohotovostní službu pro děti a dorost v okrese Most ve stávajícím rozsahu, je nutné, aby se současně na ní se stávajícími praktickými lékaři podíleli i ostatní lékaři se specializací z oboru dětské lékařství,“ vysvětluje MUDr. Romana Balatková.
Pomohlo by podle ní také lepší ohodnocení pohotovostní služby. Tu je možno financovat z více zdrojů – od pojišťoven, přes dotace od krajského úřadu i jednotlivých měst. „Určitě by se pak zapojily i kolegyně na rodičovské dovolené, popř. kolegyně důchodkyně, které již praxi neprovozují,“ myslí si MUDr. Romana Balatková.
Jednání města se zástupci kraje a Krajské zdravotní vítá: „Je naprosto nutné, aby se jednání zúčastnily všechny subjekty.“