Most – Ve čtvrtek 10. dubna budou mít i v Mostě lidé mimořádnou příležitost vstoupit do registru dárců kostní dřeně. Opět jde o akci s podtitulem #proMadlenku. Tentokrát dobrovolníci Českého národního registru dárců dřeně dorazí do atria budovy B mostecké nemocnice. Nábor se koná od 14 do 17.30 hodin. Na místě neprobíhá žádný odběr krve, pouze se provádí stěr z úst štětičkou.
Už dvakrát se nábor uskutečnil v Litvínově. Nejprve ve Sportovní soukromé škole, kam dorazilo 146 zájemců. „Moc nám pomohli i zaměstnanci školy, opravdu si jejich nasazení vážíme,“ uvedla spolupracovnice registru Edita Žďánská. Další akci zorganizovala o týden později ve zbrojnici litvínovských dobrovolných hasičů v Hamru. Tam mimo jiné dorazila i Daniela Nickelová z Nové Vsi v Horách: „Když jsem viděla příběh malé Madlenky, bylo mi to líto. Mám také malého syna, tak jsem si řekla, že vstoupit do registru mě nic nestojí,“ popsala svou motivaci. Kromě ní dorazilo dalších 24 lidí.
Při registraci stačí vyplnit formuláře a udělat si stěr z ústní dutiny. Nic náročného. Jeden z náborů se v Litvínově-Hamru uskutečnil v tamní hasičské zbrojnici. Foto: jip
Zaregistrovat se může každý zdravý člověk ve věku 18 do 35 let včetně. (V ČR jsou dva registry – registr dárců kostní dřeně a registr dárců krvetvorných buněk, do něhož mohou vstupovat zájemci až do věku 40 let - pozn. redakce). Je potřeba mít alespoň 50 kg a neužívat pravidelně žádné léky s výjimkou antikoncepce. V registru zůstávají dárci do 60 let. Český národní registr dárců dřeně právě včera zveřejnil fotku Lukáše, které patřil mezi tu hrstku lidí, že se u něj našla shoda s pacientem. „Já vím, netvářím se úplně šťastně, ale opravdu jsem! Klidně použijte moje fotky, aby ostatní věděli, že darování kostní dřeně není nic hrozného a nebáli se vstoupit,“ zní výpověď Lukáše u fotek. Co v průběhu odběru dělal, si můžete přečíst ZDE.
Lukáš je jedním z těch několika mála lidí, u něhož se našla shoda s některým z pacientů. Popsal, jak odběr probíhal. Foto: FB Český národní registr dárců dřeně
Pravděpodobnost, že budete vybrán jako vhodný dárce není velká. Dle statistiky se shoda dárce s některým z čekajících pacientů vyskytne u jednoho ze sto dvaceti dárců. Evidence může trvat řadu let, než se najde pacient, který bude mít shodné znaky v systému HLA. Nemusí k tomu ale dojít nikdy. Rozhodnutí stát se dárcem krvetvorných buněk ovšem zvyšuje naději na záchranu lidského života.
Smutnit nemusí ale ani ti, kteří jsou mimo věkovou hranici, nebo je limituje zdravotní stav. I oni mohou pomoci. Testování nových členů registru je finančně náročné, proto registr vítá jakoukoliv finanční pomoc.
Cena za vstupní vyšetření tkáňových znaků (HLA antigenů) a další administrativní úkony každého nově registrovaného dárce je v současné době cca 1 500 korun. Protože náklady na nábor a vstupní vyšetření nových dárců v České republice nehradí stát ani žádná ze zdravotních pojišťoven, poskytuje je v rámci svého grantového programu po celou dobu existence ČNRDD Nadace pro transplantace kostní dřeně.
Mezi knihovny, které se snaží rozšířit povědomí o Českém národním registru dárců dřeně je i ta v Mostě. Foto: archiv Edity Žďánské
Aby se o národním registru dozvědělo co nejvíce lidí a pomohlo se tak s financováním testů vzorků od dárců, zapojuje se řada organizací. V knihovnách tak například lidé uvidí plakáty s textem Čteme na dřeň. Na něm je i QR kód, jehož prostřednictvím mohou lidé poslat svůj příspěvek. „Zapojilo se také Městské divadlo v Mostě pro nějž nadace vyrobila banner s QR kódem a sloganem Hrajeme na dřeň. Při načtení kódu je automaticky nastavena částka 100 korun, lze ji ale přepsat i na vyšší částku,“ dodala Edita Žďánská.