Most byl během II. světové války pod německou správou. Potkat na ulici hochy v tomto oblečení bylo tehdy naprosto běžné, přesto asi bude některým návštěvníkům připadat výstava lehce kontroverzní. Foto: Oldřich Hájek
Most

Most – Těm, kteří zažili zvěrstva II. světové války, mohou vzpomínky ožít při návštěvě Oblastního muzea v Mostě přímo před očima, byť už je to 80 let od jejího konce. A všichni ostatní by si hrůzy tehdejší doby měli neustále připomínat, čeho jsou lidé schopni. Muzeum proto při této příležitosti připravilo novou výstavu mapující historické události právě z doby těsně před válkou, během ní i krátce poté. Nese název Pod ochranou Říše…?

Vernisáž se uskuteční v rámci programu Mostecké muzejní noci s podtitulem Most ve stínu hákového kříže v 16 hodin. V 18 hodin, po otevření výstavy, proběhne komentovaná prohlídka s autory výstavy.

Právě dnes, a to už od 15 hodin díky historickým odborníkům i nadšencům můžete zjistit, jak vypadal na Mostecku běžný den v tehdejší době. Ochutnáte válečnou kuchyni a setkáte se nejen z dobovým civilním obyvatelstvem, ale i s vojáky. Zažijete dramatické okolnosti září roku 1938 i osvobození v květnu 1945.

Výstava na základě autentických předmětů a výpovědí pamětníků představuje život
na Mostecku v letech 1938 až 1945. Přibližuje návštěvníkům nejen dramatické události mnichovské krize, ale i osudy početné české menšiny na území Sudet. Dozvíte se, jak nacistická strana řídila prakticky celý život německých i českých obyvatel a organizovala práci, soukromí i volný čas. Do života v Sudetech se také výrazně promítly rasové zákony, které vedly k velké tragédii židovského obyvatelstva.

Hospodářství bylo zcela podřízeno válečnému úsilí Říše, což se projevilo nejen převedením civilní výroby na válečnou, ale především výstavbou podniku na výrobu syntetických paliv
v Záluží.  Na práci byly nasazeny tisíce zajatců, kteří doplnili místní i zahraniční civilní dělníky
a totálně nasazené.

Rozsáhlý válečný průmysl přinesl i riziko leteckého bombardování. V letech 1944 až 1945 bylo na chemický podnik v Záluží podniknuto na 17 velkých náletů amerického a britského letectva.  Ty si však vyžádaly i řadu obětí právě mezi válečnými zajatci a civilisty.

Na konci války neproběhly velké bojové střety, ale po osvobození došlo k další velké výměně obyvatelstva, jejíž důsledky jsou na Mostecku patrné dodnes.

Na přípravě výstavy spolupracuje Oblastní muzeum a galerie v Mostě s Vojenským historickým ústavem Praha, Oblastním muzeem v Chomutově, Oblastním muzeem v Lounech, Muzeem československého opevnění z let 1936 – 1938 „Na Kočičáku“,z. s. a statutárním městem Most. Vznik výstavy finančně podpořil Ústecký kraj.

Přípravy na muzejní noc vrcholily ve čtvrtek, to také milovníci historie z Muzea na Kočičáku na Chomutovsku přijeli k muzeu do Mostu sestavit tzv. českého ježka, tedy rozsocháč, který sloužil jako obrana před tanky. Foto: Oblastní muzeum v Mostě.

Muzeum zároveň zve na další akci, a to přednášku o letecké válce na Mostecku. V květnu 1939 započaly nedaleko Mostu práce na výstavbě petrochemického závodu Sudetenländische Treibstoffwerke. Nikdo nemohl tušit, že tato událost bude pro Mostecko osudová, protože v roce 1944 přitáhne pozornost spojeneckého letectva, které se stane zdejší obloze častým a nevítaným hostem. O letecké válce nad naším územím se zaměřením na Mostecko, o tom, jak letecká válka ovlivnila zdejší život, ale i o spojeneckých letcích, kteří se ze svých misí nikdy nevrátili, bude  29. května od 17 hodin vyprávět historik Martin Veselý z ústecké univerzity J. E. Purkyně.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru