Most – Oblastní muzeum a galerie v Mostě v pátek odpoledne a večer otevřelo své brány pro veřejnost v rámci Muzejní noci, která letos nesla výmluvný název Noc ve stínu hákového kříže. Akce byla součástí širšího projektu připomínajícího 80. výročí konce druhé světové války, a zároveň sloužila jako slavnostní zahájení nové výstavy s názvem Pod ochranou Říše...?
Cílem výstavy i celé Muzejní noci bylo podle organizátorů nabídnout jiný pohled na válečné dění – ne ten, který je běžně spojován s vojenskou technikou a mapou front, ale pohled lidský, každodenní. „Chtěli jsme ukázat, jak vypadal běžný den na Mostecku v době druhé světové války,“ říká ředitel muzea Michal Vavroch. „Proto jsme třeba připravili i dobové občerstvení. Proběhl tady lehký letecký útok a tak dále.“
Historik Jiří Šlajsna upřesňuje, že výstava i Muzejní noc přibližují život nejen Němcům, ale i Čechům, válečným zajatcům, totálně nasazeným nebo spojeneckým vojákům: „To znamená ukázat, jak vlastně ten život na Mostecku vypadal.“
Součástí večera byly i hrané ukázky významných historických momentů – od vyhlášeného letedkého poplachu při bombardování až po osvobození Mostu v květnu 1945. „Most byl oficiálně osvobozen 8. května ráno, kdy zbylí němečtí úředníci předali moc místnímu národnímu výboru. Když v poledne dorazila Rudá armáda, byla už vítána na radnici Čechy,“ připomněl Šlajsna.
Největší dojem na návštěvníky však podle organizátorů zanechala samotná výstava. „Spousta lidí dneska říkala, že má z výstavy husí kůži. Přesně to je to, čeho jsme chtěli dosáhnout,“ podotýká Šlajsna. Výstava totiž nepředkládá jen fakta, ale snaží se přiblížit i atmosféru totalitního režimu. „Občas to člověka zaskočí, když přijde do jedné místnosti a ze všech stran na něj míří hákové kříže. Ale takhle to v tom Mostě vypadalo.“
Výstava Pod ochranou Říše...? zůstává v mosteckém muzeu přístupná i po skončení Muzejní noci až do konce roku. Nabízí mrazivou, ale důležitou reflexi toho, jak hluboko může totalita zasáhnout do každodenního života.