Most – Expozice s vodními želvami patří v zoologických zahradách k nejoblíbenějším. Zvláště proto, že je návštěvníci mohou pozorovat jak na suchu, tak ve vodě. Mostečané ale nemusí do žádné zoo. Stačí vyrazit do oblíbené výletní lokality – na vrch Ressl. Tamní jezírko je vyhlášené tím, že se zde vodní želvy vyskytují. A daří se jim skvěle. Dokonce je jich čím dál víc. Redakce jich napočítala v minulých dnech pět.
Otázkou je, kde se tam želvy vzaly. A zde se musí začít hlavně tím, o jaký druh se jedná. Zda o želvy bahenní, v Česku se výjimečně vyskytující a označené za kriticky ohrožený druh. Nebo o nějaký nepůvodní druh, který někdo prostě do vody „odložil“. To se totiž stává. Třeba když si někdo pořídí želvu nádhernou, druh původem ze Severní Ameriky, jenže pak zjistí, že starat se o takové zvíře není úplně jednoduché. „Tento druh, když vyroste, není zrovna ideálním chovancem do terária. Moc žere a dělá bordel,“ podotýká Vladimír Srp, učitel biologie litvínovského gymnázia a zároveň předseda spolku akvaristů.
To, že tento nepůvodní druh u nás ve volné přírodě dokáže přežít, dokazuje několik studií. Navíc jsou tyto želvy jsou větší a dravější než naše želvy bahenní. Radost z nich nemají rybáři, protože želvy nádherné celkem úspěšně decimují stav ryb v nádržích.
Jak je poznat? Pro želvy nádherné jsou typickým poznávacím znamením červené skvrny za očima. Želvy bahenní jsou menší, mají tmavý krunýř se žlutými skvrnami a aktivní jsou především ráno a večer.
Želv na Resslu je nyní víc než třeba v roce 2007, kdy se o nich média zmiňovala poprvé. Více rušno bylo u jezírka i v roce 2019, kdy se zde usídlily nutrie a lidé je chodili krmit.