Most, Kadaň – V rámci dvoutýdenní praxe plné exkurzí zavítali předminulý pátek studenti třídy 3.M VOŠ, OA, SPgŠ a SZŠ Most na exkurzi do Nemocnice Kadaň. Zdravotnické lyceum, které se rozhodli studovat, jim nabízí širokou škálu budoucího směřování.
V doprovodu pedagogů Ivany Vernerové a Jiřího Holuba pro ně náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Monika Grof připravila pestrý program, po jehož skončení si mohli udělat jasný obrázek toho, jaké to je pracovat v jedné malé městské nemocnici. „Rozděleni do dvou skupin studenti postupně prošli oddělením klinické biochemie, hematologie a imunologie, včetně transfúzní stanice, radiodiagnostickým oddělením, porodnicí, oddělením následné komplexní péče a centrálním příjmem," uvedla mluvčí nemocnice Karolína Odlasová.
Všemi složkami oddělení klinické hematologie, biochemie a imunologie je provedla vedoucí Marcela Oczkowski. Laboratoř je nedílnou, avšak neprávem tak trochu neviditelnou součástí zdravotní péče. Bez správné laboratorní praxe by nebylo možné přesně stanovit diagnózu a nastavit adekvátní léčbu. Studenti tak měli možnost si prohlédnout analyzátory na provádění biochemických a imunochemických metod, krevního obrazu, koagulací, mikroskopické analýzy diferenciálního rozpočtu leukocytů nebo analyzátor na zpracování moči.
V závěru jim byly ukázány transfuzní přípravky a také mohli vidět, jak vypadá vyšetření krevní skupiny a test kompatibility. Chod transfúzní stanice od příjmu až po svačinu zase představila staniční sestra Hana Tirpáková, která zdůraznila důležitost dárcovství krve a krvetvorných buněk, které je možné už od 18 let a nemalým lákadlem pro studenty je jistě také fakt, že v den odběru nemusí jít do školy.
Na oddělení následné komplexní péče už na studenty čekala vrchní sestra Lucie Vokálková, která je společně s ergoterapeutkou Radkou Kupcovou a fyzioterapeutkou Lenkou Faiglovou zasvětila do způsobu péče o pacienty, kteří se díky nim vracejí zpátky do běžného života. Rehabilitační pomůcky si mohli studenti sami vyzkoušet a pro silnější povahy vrchní sestra připravila krátký vhled do problematiky dekubitů.
Vrchní radiologický asistent Petr Švec povykládal nejen o historii oboru, ale také o velkém technologickém pokroku, díky kterému se vyšetření rentgenem a na CT provádí s minimálním dopadem na zdraví člověka.
Oddělením šestinedělí provedla vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Vladimíra Chamulová. Kromě nadstandardních pokojů, bufetu, fotokoutku a novorozenecké části pohovořila o dalších benefitech kadaňské porodnice. Porodními sály a Centrem aktivního porodu provedla porodní asistentka Martina Orltová.