Most, Litvínov – V úterý v areálu Unipetrolu v Litvínově zasahovali letečtí záchranáři u 56letého muže s náhlou zástavou oběhu. Než však zdravotníci dorazili na místo, první pomoc muži poskytovali podnikoví hasiči. Využili i AED, tedy automatizovaný externí defibrilátor.
„Díky nim jsme do své péče převzali pacienta s již obnovenými životními funkcemi," informuje Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje. Pacient byl následně letecky přepraven do nemocnice v Ústí nad Labem.
Automatických externích defibrilátorů, které mají záchranáři v evidenci, je v Mostě a v Litvínově více než 50. „Má jej řada soukromých firem, jsou v nákupních centrech, ve školách. Disponuje jimi státní i městská policie, dobrovolní i profesionální hasiči, horská služba. Všichni tito poslední jmenovaní mají i 18 přenosných AED, které vozí ve služebních autech," podotýká mluvčí záchranářů Prokop Voleník. Je však možné, že přístrojů je zde ještě více, někteří soukromníci třeba přístroj nezaregistrovali u záchranné služby.
AED je plně automatizovaný. Stačí jej dle návodu přiložit na pacienta a přístroj sám vyhodnotí, zda dát pacientovi impulz či nikoliv. „Pravidelně provádíme školení na využívání AED," dodává Prokop Voleník.




