VIDEO: Autodrom Most slaví kulatiny. Popřál mu i prezident Petr Pavel
Prezident Petr Pavel. Foto: Autodrom Most
Sport

Most - Autodrom Most již 40 let představuje jeden z nejvýznamnějších svatostánků pro příznivce motoristického sportu. Oficiální zahájení provozu závodního okruhu se odehrálo 14. srpna roku 1983. Mezi gratulanty, kteří přejí okruhu k významnému výročí je i prezident Petr Pavel.

„Letos slaví mostecký autodrom 40. narozeniny a je třeba říct, že se mu moc daří. Chtěl bych Autodromu popřát, aby se mu do dalších let dařilo ještě líp, aby sem přitáhl závody evropské i světové úrovně, hodně fanoušků a aby motorsport u nás nezanikl, ale vzkvétal,“ popřál okruhu prezident Petr Pavel přímo na startovním roštu Autodromu Most, během srpnového ESET Cupu, který osobně navštívil.

Most se své první motoristické akce dočkal nedlouho po druhé světové válce, když byl 25. května 1947 na trati kolem pivovaru odstartován první rychlostní závod motocyklů. O pět let později se uskutečnilo také první klání automobilů. V další letech se místa závodů často měnila, ale stále probíhala na okruzích vytyčených na silnicích určených pro běžný silniční provoz, což ovšem byla běžná praxe i ve světě.

Vzrůstající rychlosti závodních automobilů i motocyklů a stále se zvyšující nároky na bezpečnost i zázemí pro závodníky i jejich týmy a samozřejmě i pro diváky vedly v sedmdesátých letech dvacátého století k rozhodnutí vybudovat speciální závodní okruh. Vždyť například v roce 1979 se v Mostě na okruhu vytyčeném ještě na komunikacích dálničního typu uskutečnil mimo jiné jeden z podniků prestižního seriálu závodů sportovních vozů a prototypů Interserie, patřících k nejrychlejším nejen ve své době.

https://www.youtube.com/watch?v=EtwiC5v8vi8

Autodrom začali dělníci stavět na ploše o rozloze 140 hektarů v místě bývalého povrchového hnědouhelného lomu Vrbenský v roce 1978, závodní okruh měl být součástí tzv. branně-sportovního areálu. Studii okruhu vyhotovila o dva roky dříve skupina lidí vedená Václavem Paurem. Návrh trati přitom vznikal bez možnosti důkladnější prohlídky projektu některého ze zahraničních okruhů. Autoři návrhu trati sice navštívili německé okruhy Hockenheim a Nürburgring, při projektování však měli k dispozici pouze předpisy mezinárodních federací FIA a FIM a poznatky získané z odborného motoristického tisku a televizních přenosů. Přesto v projektu neopomenuli žádný detail.

Oficiální zahájení provozu na novém Autodromu Most se odehrálo 14. srpna roku 1983, i když zkušební automobilové závody zde úspěšně proběhly již koncem června stejného roku. Vedle samotných závodů automobilů a motocyklů se hned od počátku počítalo s využitím autodromu i pro jiné účely. Brzy tak ožil také testováním závodních i nově vyvíjených vozů, výcvikem řidičů speciálních vozidel sanitních, hasičských nebo policejních či kurzy bezpečné a sportovní jízdy pro zájemce z řad veřejnosti.

Tuto úlohu převzal později polygon, vybudovaný v areálu závodního okruhu v roce 2005. Polygon je stále největším a nejkomplexnějším zařízením svého druhu v České republice. Svou dispozicí, instalovanými technologiemi a dalšími navazujícími aktivitami nabízí na ploše 13 hektarů jedinečné podmínky pro výuku a výcvik řidičů ve všech oblastech problematiky řízení vozidel veškerých druhů a tonáží.

Autodrom Most od svého uvedení do provozu do současnosti přitahuje pozornost řadou podniků špičkových závodních sérií. V osmdesátých letech zde k nejpopulárnějším patřily závody Interserie, jichž se účastnily atraktivní vozy skupiny C, vytvořené pro mistrovství světa ve vytrvalostních závodech, a vozy CanAm, což byly tehdy monoposty různých formulí překarosované tak, aby měly krytá kola.

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru