Nakupujte oblečení z druhé ruky, najít můžete zajímavé kousky a ušetřit dost peněz. Ilustrační foto
Zajímavosti

Most - Na rodinné rozpočty stále útočí vysoké ceny energií, potravin, ale i dalších produktů a služeb. Když však budete finance i výdaje vhodně plánovat a šetřit na správných místech, můžete příští rok domácí hospodaření zvládnout. 

1. Šetřete chytře na energiích

Ze všech rad a tipů, jak na drahých energiích ušetřit je nejdůležitější základní přístup ke spotřebě. Celkové nastavení hospodaření s energiemi tak, že můžeme mít všeho o něco méně. O stupeň, dva nižší teplotu ve všech vytápěných místnostech a nižší teplotu vody v boileru. Dále o něco vyšší teplotu v ledničce, horkou vanu ne každý den, ale třeba jen dvakrát týdně a upřednostnění sprchování, které také výrazně peněžence ušetří. Dle povahy bydlení se pak někde vyplatí i chytrá investice, například do vlastního zdroje energie či tepelného čerpadla.

2. Pečlivě plánujte výdaje 

Nestabilitu rodinných financí nejčastěji způsobuje zmatek ve výdajích, to platí letos stejně jako vloni. Přehled o tom, kolik jsme v daném období utratili, či jaké výdaje nás ještě v nejbližší době čekají, lze snadno ztratit. Nemluvě o přehledu, kdy nás čekají kvartální či pololetní platby pojištění domácnosti, automobilu či další fixní částky, často dosahující vyšších tisíců. Abyste dostali své finance pod kontrolu a ušetřili tam, kde zbytečně plýtváte, musíte mít nejprve dobrý přehled o všech svých výdajích. Ideálním startem je soupis výdajů a příjmů z minulosti, například posledního roku a dle toho tvorba odhadu svých skutečných výdajů do budoucna. Není důležité, zda přehled budete mít v notesu, na papíře nebo v chytré aplikaci v mobilu. Je ale nutné, aby odpovídal skutečnému pohybu vašich financí v daném období.

3. Začněte budovat chytrou domácnost, ušetříte

Investovat do technologií chytré domácnosti, které pomohou držet na uzdě plýtvání elektřinou, plynem i třeba vodou, se vyplatí. Aplikace totiž mohou pomoci automaticky snižovat teplotu v místnosti, když v ní nikdo není, chytře zhasínat při odchodu z místnosti a mnohé další praktické věci. Každopádně vám nejen usnadní a zpříjemní fungování v domácnosti, ale také ušetří. „Doporučujeme zařizování chytré domácnosti dobře plánovat a jednotlivé prvky sladit do jednoho systému. Vrátí se vám to pak jednoduchostí a pohodlím celého ovládání. Nejenže pak díky chytrým a úsporným zařízením a aplikacím ušetříte čas i peníze, ale navíc si budete moci užívat jejich velmi jednoduché a příjemné ovládání,“ říká Michal Černý ze společnosti Audiopro. 

4. Omezení používání zbytných obalů jednorázových potřeb

Ušetřit se dá taky na osobní spotřebě v případech, kdy jako bonus budete šetřit také naši planetu. Příkladem může být omezení využívání tašek, které si zakupujete u nákupu v supermarketu či omezení dalších jednorázových obalů. Například investice do vlastní lahve na vodu či na kávu a čaj ušetří přírodu a také může ušetřit peněženku, pokud si kávu na cestu připravíte doma. Zamyslete se, kolik jste třeba jenom za poslední rok utratili za kávu mimo domov. „Další velkou položkou v rodinném rozpočtu tvoří hygienické pomůcky. Pokud jsou v rodině dvě ženy, například maminka a dcera, za jednorázové ženské hygienické pomůcky za rok utratí i mnoho tisíc korun. Přesto existuje stále využívanější řešení, které je nejen levnější, ale i šetrnější k planetě. Tím jsou hygienické pomůcky jako menstruační kalhotky nebo kalíšek, které se dají používat opakovaně. Jejích používáním lze ušetřit velmi významnou položku v rodinném rozpočtu,“ doporučuje Ilona Bittnerová z Maluna.cz.

5. Ušetřete na provozu auta, opravdu potřebujete druhé do rodiny?

Provoz automobilu je v mnoha rodinách černou dírou na peníze. Drahé pořízení, často na splátky, opravy, pojištění, pneumatiky a drahé pohonné hmoty, to vše stále leze do peněz. Ušetřit se přitom dá třeba tak, že budete jezdit sdílenými automobily. Pokud totiž nenajezdíte více než 10 tis. km, pak se vám vlastnit auto nevyplatí, to vyplývá ze zkušenosti i kalkulací expertů. „Pro lidi, kteří automobilem tolik nejezdí, je výhodnější využívat flotilu sdílených vozů. Finančně to vyjde do hranice 10 tis. km za rok levněji. Stejně tak se sdílené auto vyplatí rodinám jako druhý vůz, který je potřeba občas. Se sdíleným vozem platíte pouze za používání automobilu, všechny ostatní náklady jsou na provozovateli,“ říká Milan Beutl, ředitel společnosti Anytime. 

6. Sledujte srovnávače cen a konkurenční nabídky

Není nic jednoduššího než pomocí internetového srovnávače zjistit, zda pořizovanou věc nebo službu nejde koupit jinde levněji. Na portálech typu Heureka.cz nebo Zbozi.cz najdete během pár minut tu nejvýhodnější nabídku na požadovaný produkt. A také si nezapomeňte pročíst recenze uživatelů na vybraný výrobek, stejně tak na prodejce. Pozor dejte na podezřele levné nabídky, může se jednat o neseriózního prodejce. Zde se určitě vyplatí pročíst reference na daném portálu i jinde na internetu. To samé platí pro energie a finanční služby. „Pro porovnání nabídek energií, pojištění, půjček a úvěrů je ideální využít specializovaný srovnávač. Můžete si zajistit nejlevnější elektřinu, plyn, pojištění nebo úvěr a ušetřit tak i tisíce korun,“ říká Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz. „Odborníci vám mohou i poradit v dalších otázkách. Například, zda neplatíte příliš velké zálohy na energii či jak ideálně vypovědět stávající smlouvu. Nebo se s vámi podívají na to, jestli máte změnit dodavatele i když vám stávající vypočítá pokutu,“ dodává s tím, že i s pokutou 5.000 Kč často vidí úspory i 2x vyšší.

7. Nakupujte chytře z druhé ruky či si věci půjčujte

Není nutné mít každý rok novou zimní bundu, kozačky či několik dalších svetrů. Stejně tak lze výrazně ušetřit, pokud nakoupíte z druhé ruky. Second handy zažívají nový boom, a nejen že v nich můžete ušetřit, můžete objevit i zajímavé a originální kousky. A oblečení na ples či jinou příležitost si také nemusíte vždy kupovat, lze si na mnoha místech půjčit. Dalším fenoménem, který v poslední době roste a ušetří rozpočtu, je komunitní sdílení. Skupina sousedů nebo kamarádů pořídí dražší věc, kterou pak využívají všichni na základě dohody. To potvrzuje i výrobce pomocníků pro dům, byt a zahradu. „V poslední době sledujeme dva trendy. Prvním je stále častější využívání zapůjčení produktů na den či víkend z našich půjčoven, druhým pak komunitní nákup, kdy si například několik sousedů zakoupí tlakovou myčku, sekačku či čerpadlo a vzájemně je sdílejí,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru