Foto: Zoo Děčín
Zajímavosti

Děčín - Prvním savcem narozeným letos v děčínské zoologické zahradě je mládě vzácného primáta makaka chocholatého. Na svět přišlo 9. února.

Matkou je samice Bayi, otcem pak šestnáctiletý Yaki, který do Zoo Děčín přicestoval v roce 2021 z Francie. „Mládě se má čile k světu. Matka jej nosí pevně přivinuté na svém břiše, takže chovatelé prozatím nemají šanci zjistit, zda jde o samce nebo samičku,“ řekl zoolog Petr Haberland. S tímto mládětem čítá děčínská chovná skupina makaků chocholatých celkem sedm členů. Od počátku chovu (1996) se v Děčíně narodilo již 19 mláďat, tudíž Zoo Děčín patří mezi velmi významné chovatele tohoto ohroženého druhu. Makakové chocholatí se vloni „proslavili“ svým útěkem ze zoo, kdy je z výběhu pustil psychicky narušený muž a zaměstnancům zoo tak připravil velmi perný týden při jejich odchytu zpět. „Je dobře, že tato událost nezpřetrhala vazby v tlupě a skupina stále harmonizuje,“ doplnil zoolog. V teplejších dnech už je možné samici s mládětem vidět i ve velkém venkovním výběhu. Návštěvníci však musí mít bystré oči, protože mládě přitisknuté na samici není na první pohled příliš dobře vidět. Prozrazuje ho jen růžový obličej, který však během růstu v řádu několika měsíců ztmavne.         

Makakové chocholatí jsou tzv. endemité. To znamená, že jinde na světě než na ostrově Sulawesi, je ve volné přírodě nenajdete. Typickým znakem je černá srst a chocholka na hlavě, která jim vynesla jméno. Dalším dobře viditelným znakem jsou zřetelné sedací mozoly, jež mají růžové zbarvení a díky nimž samice signalizují svolnost k páření. Gravidita makačích samic trvá 5,5 měsíce a rodí se jedno mládě. To dosahuje pohlavní dospělosti cca okolo 4. – 5. roku. Makakové chocholatí žijí v primárních deštných pralesích, především v nižších nadmořských výškách. Živí se tak jako většina primátů rostlinnou i živočišnou potravou. V jídelníčku převažují velmi výrazně plody pralesních dřevin, které doplňují květy a listy. Potřebu bílkovin řeší pojídáním drobných členovců, larev a v menší míře i ptačích vajec i mláďat. Potravu shánějí jak na zemi, tak v korunách stromů. Patří mezi kriticky ohrožené, a tudíž chráněné živočichy, kterým hrozí v horizontu 25 let vyhynutí. Pomineme-li přirozené nepřátele, kterými jsou třeba krajty, vše ostatní si na svůj vrub zase připsal člověk. Místní obyvatelé loví makaky jako oblíbenou kořist s chutným masem a pro kožešinu. Osudné je pro tato zvířata i vypalování a kácení deštného pralesa. Makakové chocholatí se dožívají kolem 25 let.

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru