Most – S příhodným názvem nové hry Mrňouskové chtějí umělci mosteckého Divadla Rozmanitostí oslovit to nejmladší publikum, jaké si dovedete představit. A jejich doprovod. Tzv. batolárium Mrňouskové má oficiální premiéru dnes od 15 hodin.
„Setkáváme se s názory, že těžko udržíme pozornost batolat, když běžně neudrží pozornost ani deset minut. Ale my za sebou máme již několik předpremiér, při nichž jsme si u dětí našich známých a přátel ověřili, že hra je postavena tak chytře, že to opravdu je možné,“ uvedl ředitel mosteckého divadla Filip Nuckolls s tím, že musí autorkám vyseknout poklonu, protože dělat divadlo pro diváky, s nimiž si téměř nepopovídáte, je velmi náročné.
Tři autorky – Markéta Bocková, Laura Černáková a Hana Marvanová se ponořily do studia dětské psychologie a pedagogiky, aby našly cesty, jak dětičky dostatečně zaujmout. Scénografka Laura Černáková navíc již s batoláriem měla zkušenosti. „Ve scénografii jsme pracovaly s černobílým vizuálem a dominantním růžovým prvkem, protože malé děti dobře vnímají kontrasty. Příběh má velmi jednoduchou dějovou linii, kdy nové podněty po sobě přicházejí zhruba po 4 minutách, tak abychom snadno udržely jejich pozornost. Jako tvůrce musíte počítat s tím, že ne všechny děti zaujme v tu chvíli hlavní děj, takže scéna musí být zajímavá po celou dobu všude,“ podotkla Markéta Bocková.
V průběhu představení se herci společně s diváky ponoří do prostředí zahrady, které pracuje s makro a mikro mírou, skrz prostředí jako je půda, voda, tráva. „Nikdo z rodičů se nemusí bát, když začne dítko brečet, nebo ho něco zaujme a popoběhne k hercům. S tím vším se počítá,“ dodávají autorky.
Scéna je celá vytvořená na pódiu, kde vznikl jakýsi baldachýn. V něm se vše odehrává. „Děti s doprovodem sedí na polštářcích, počítáme s jejich interakcí. Na okraji hlediště je zábrana, aby se rodiče nemuseli bát, že jim dítko může někam spadnout,“ podotkla Markéta Bocková. Aby bylo sledování hry komfortní, je každé představení určeno pro 20 až 25 diváků.
Po konci představení následuje ještě dílnička, kdy si děti mohou pohrát i s dřevěnými loutkami, které jsou součástí představení. „Toto batolárium je pro nás jakousi vlaštovkou, kdy budeme zjišťovat, jaký ohlas to u diváků vyvolá. Myslíme, že to pro rodiče a prarodiče může být velmi zajímavé zpestření mezi aktivitami pro nejmenší děti,“ dodal ředitel Divadla rozmanitostí Jiří Kraus.
Toto batolárium není úplně první, které se v historii Rozmáňa hrálo. „Před asi 8 lety Tomáš Alferi mimo dramaturgický plán, tedy trochu punkově, s Jiřím Ondrou připravili batolárium Výlet. Zajímavostí je, že se dosud hraje, a to v pražském divadle KUK,“ dodal Filip Nuckolls.
I dnes, tedy v sobotu 15. února, je na programu i předpremiéra hry Mrňouskové, a to od 10 hodin. Další nejbližší reprízy jsou v pondělí od 9 a od 10.30 hodin.