Volby začaly! Dvě stě tisíc kandidátů se uchází o místa v zastupitelstvech. Sčítání budeme sledovat on-line
Ilustrační foto
Most

ČR - V pátek 5. října ve 14 hodin začaly v České republice komunální volby a první kolo voleb do třetiny Senátu. V pátek bude možné volit do 22. hodiny a v sobotu 6. října už od 8 ráno. Hlasování skončí sobotní 14. hodinou, kdy okrskové komise začnou odevzdané hlasy sčítat a výsledky předávat Českému statistickému úřadu.

V komunálních volbách se o mandáty v celé zemi uchází přes 216 tisíc kandidátů. Pro volby bylo zaregistrováno více než 25 tisíc platných kandidátních listin. O senátorský post pak usiluje 236 kandidátů.

V letošních volbách do zastupitelstev obcí se bude rozdělovat téměř 62 tisíc mandátů. Z toho 59,5 tisíce připadá na zastupitelstva obcí, městysů a měst, zbylých 2,5 tisíce mandátů se bude rozdělovat ve volbách do zastupitelstev městských částí a městských obvodů. Spolu s komunálními volbami proběhnou ve 27 obvodech i volby do jedné třetiny Senátu.


  • Náš zpravodajský server zveřejní v sobotu odpoledne přehledné on-line sčítání hlasů, kde budete moci sledovat průběžné výsledky. Sčítací aplikaci připravil zpravodajský server iROZHLAS.

"Za Český statistický úřad se na volbách podílí přibližně 2500 interních i externích zaměstnanců na 506 přebíracích místech a v ústředí ČSÚ. Samotnému zpracování výsledků voleb předcházelo důkladné proškolení jak zaměstnanců ČSÚ, tak členů okrskových volebních komisí. Průběžně probíhaly funkční i zátěžové zkoušky systému zpracování.“ vysvětluje Eva Krumpová, místopředsedkyně Českého statistického úřadu.

Jak bude probíhat sčítání

Sčítání hlasů zahájí okrskové volební komise bezprostředně po uzavření volebních místností. Následně zpracují zápisy o průběhu a výsledku hlasování a jejich správnost stvrdí všichni členové komisí svými podpisy. Podepsaný zápis doručí komise na přebírací místo Českého statistického úřadu. Pracovníci úřadu zde provedou kontrolu zápisu a vloží údaje do systému, přičemž zástupci komise obdrží pro následnou kontrolu opis údajů okrsku. Poté jsou data v zabezpečené elektronické podobě odeslána do centra zpracování, kde jsou uložena do databáze.

„Z hlediska zpracování výsledků patří komunální volby k těm nejobtížnějším a kladou vysoké nároky jak na okrskové volební komise, tak na zaměstnance Českého statistického úřadu,“ připomíná předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček. Okrskových komisí bude v nadcházejících volbách přes 14,5 tisíce a téměř 5 tisíc z nich bude zpracovávat volby do zastupitelstev obcí i Senátu.

„Členům okrskových volebních komisí zdůrazňujeme, aby při práci nespěchali a postupovali v souladu s metodickými pokyny Českého statistického úřadu. Důležitá je především správnost postupu a bezchybnost komisemi předávaných výsledků, ne rychlost zpracování. Kvalita má tedy rozhodně přednost,“ upozorňuje předseda ČSÚ.

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru