To je objev, na mostecké šachtě leží koleje, po nichž se přesouval kostel
PÍSMENO A JE NA KOLEJNICI STÁLE ZŘETELNÉ. FOTO: SEV.EN
Zajímavosti

Most – Společnost Sev.en oznámila úžasný objev, který potěší nejednoho milovníka místní historie. Horníci v lomu ČSA objevili pozůstatky proslulé ocelové konstrukce, po níž se před téměř padesáti lety stěhoval kostel Nanebevzetí Panny Marie.


Protože takové artefakty by rozhodně neměly skončit ve šrotu, rozběhli jsme jednání s muzejními institucemi a Palivovým kombinátem v Ústí nad Labem. „Více informací brzy zveřejníme, tiskovou zprávu vydáme pravděpodobně ve čtvrtek," slíbila mluvčí společnosti Eva Maříková.

A jaký byl ve zkratce osud oné konstrukce, která se průběžně přestavovala podle pohybu kostela? Některé části pravděpodobně sloužily ještě na šachtě jako podkladky při opravách velkostrojů. A protože manipulace a transport byly poměrně náročné, díly skončily složené na lokalitě ČSA. Před nedávnem si na ně vzpomněl jeden z bývalých zaměstnanců. Autentičnost dílů potvrzuje označení jednotlivých částí písmeny, která jsou dobře patrná z dobových fotografií.

Písmeno A je dobře viditelné na koleji ve spodní části dobové fotografie:

šachty 2

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru