Konopí - dobrý sluha, zlý pán: Září v botanické zahradě bude patřit kontroverzní rostlině
Foto: Botanická zahrada Teplice
Co se chystá

Teplice - Září bude v Botanické zahradě Teplice věnováno jedné užitkové rostlině, která může být svým způsobem kontroverzní. Nejedná se o nic jiného než o konopí seté (Cannabis sativa). Jak napovídá název výstavy, konopí může být v některých případech dobrý sluha, ale i zlý pán. Konopí seté je starobylou užitkovou rostlinou, jejíž široké využití představujeme v připravované výstavě.

„Naším cílem není nabádat širokou veřejnost k nekalým úmyslům, ale naopak seznámit je s touto komplexní problematikou,“ říká ředitel zahrady Petr Šíla. Věděli jste, že Deklarace nezávislosti Spojených států amerických je napsána na konopném papíře? Konopné vlákno má i mnoho výhod ve srovnání s bavlnou a to nemluvíme o využití v lékařství. „Je nutné rozlišovat technické a léčebné konopí. Technické konopí má nízký obsah THC, látky ze skupiny kanabinoidů, která může dostat člověka do rauše. Toto konopí si může každý pěstovat na své zahrádce dle libosti, pokud zakoupí odrůdu, která je u nás povolená. Léčebné konopí má naopak obsah THC nad zákonem stanovenou hranici 1 %, a to už smí pěstovat jen instituce s licencí,“ říká kurátor zahrady Jan Ptáček. Věděli jste, že v roce 1921 bylo konopí pěstované v Československu na ploše dvanácti tisíc hektarů? V roce 1979 už to bylo jen 2172 ha a v současné době se jedná o plochu několika málo set hektarů. To se bavíme o konopí technickém, které je ve Spojených státech amerických zakázané pěstovat, a to už od roku 1937. Největším pěstitelem konopí v Evropě je Francie.

Exempláře technického konopí budou vystaveny ve venkovní expozici od 1. 9. do 30. 9. v rámci běžného vstupného do zahrady. Pro školy jsou připravené krátké pracovní listy k zakoupení na pokladně botanické zahrady za symbolických 5 Kč. Připravena je varianta zvlášť pro druhý stupeň základních škol a pro střední školy či gymnázia. „Zároveň mohou studenti a všichni návštěvníci vyplnit online formulář s otázkami z výstavy a soutěžit o hodnotné ceny. K formuláři se dostanou pomocí QR kódu, který je k dispozici na informačních panelech výstavy a na konci pracovních listů,“ dodává ředitel Petr Šíla.

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru