Červený Most-tyčák u Centralu budí emoce, našli jsme jeho veslujícího bratra v Praze!
Rozjímající socha u mosteckého Centralu. Foto: Oldřich Hájek
Most

Most - V úterý 18. července proběhlo u obchodního domu Central Most slavnostní odhalení a křest sochy Most-tyčák, jehož autorem je Jakub Flejšar. Druhou podobnou sochu jsme objevili v Praze v areálu Veslařského klubu Slavia Praha. Tamní "tyčák" znázorňuje veslaře a má rovněž rudou barvu a obdobné vyhotovení.

Tiskovou konferencí společnost EPG, která vlastní nákupní centrum Central Most, odhalila sochu Jakuba Flejšara a také ukončila několik fází rekonstrukce centra. Ta začala už v roce 2020, kdy byla kompletně přebudována restaurační části FoodCourt, v roce 2021 byla vybourána dlažba a svítidla a v loňském a letošním roce došlo k výměně za nové energeticky úsporné vchody.

Slavnostní akci zahájil primátor Marek Hrvol, který pozitivně zhodnotil přínos umění v prostoru centra města a uvítal investice, které vlastník centra vkládá již několik let do rekonstrukce budovy.

e deniky 69

Socha veslaře ve VK Slavia Praha na nábřeží Vltavy. Foto: Oldřich Hájek

Samotný autor Jakub Flejšar hovořil o tom, kde bral inspiraci a proč zrovna tento název pro červenou dominantu. „Tyčák je rozjímající panák, který tady sedí a užívá si to, že tu má kavárnu, že tady může trávit čas a že to místo vypadá skvěle. A užívá si život. To že na to tady jsou negativní reakce je skvělé, ty emoce se budou postupem času proměňovat a věřte, že kdyby se měl Tyčák za pět sedm let odvážet, tak budou opět vznikat negativní emoce, protože odvážíte něco, co sem patří,“ řekl autor sochy.

Na podiu zrekapitulovala kompletní rekonstrukci centra Linda Ryšavá, vedoucí plánování a výstavby Centralu. Krátce vystoupil i Michal Procházka z architektonického ateliéru SAEM, který prozradil, kde brali architekti inspiraci pro FoodCourt či dlažbu a svítidla. Celou akci uzavřel svým projevem Martin Koštíř, Center Manažer nákupního centra, který také slavnostně sochu pokřtil šampaňským.

Socha, která sbírá po městě různé ohlasy, bude v budoucnu ještě nasvícena, aby i za tmy vynikala hra světla a stínů, se kterou při vytváření díla pracoval sochař Flejšar. Během letošního roku MOST-TYČÁKA doplní ještě jedna socha, která bude tentokrát představovat osobu v pohybu, při cestě do obchodního centra, kdy bude usazena na nově vybudovaném schodišti z ulice Radniční.

„Chtěli bychom poděkovat všem, kteří se k nám připojili během ceremoniálu, veřejnosti, novinářům i pozvaným hostům,“ dodává ředitel marketingu a komunikace Martin Malý.

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru