Výpadky antibiotik? Léků bude dostatek, tvrdí Ministerstvo zdravotnictví
Ilustrační foto: CC0
Most

ČR - Ministerstvu zdravotnictví se s výrobci a distributory podařilo dojednat dostatečné množství antibiotik – penicilinových či jiných – které zajistí pokrytí spotřeby během nadcházející sezóny. Plány počítají s dodáním více než 130 tisíci balení tabletových penicilinů i sirupových penicilinů pro děti do začátku října a s dalšími 170 tisíci do první poloviny listopadu. Dodávky antibiotik, jako jsou například amoxicilin samostatný nebo v kombinaci s kyselinou klavulanovou, či jiná, jsou rovněž zajištěny v dostatečném množství.

“Chci ubezpečit občany, že zajištění dodávek léků je pro nás naprostou prioritou a jsem rád, že se nám daří vyjednávat dodávky tak, aby byl antibiotik dostatek. Byť výpadkům nikdy nejde zcela zabránit, tak nepochybuji, že díky mimořádným i průběžným dodávkám dokážeme zajistit dostatek léků pro české pacienty. A o to jde především,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

I nadále zasedá pracovní skupina pro řešení dostupnosti léků. Právě tato skupina je zodpovědná za to, že v průběhu tohoto roku byly mimořádně a urychleně dovezeny do České republiky stovky tisíc balení antibiotik ve formě tablet i suspenzí. Zároveň bude v dohledné době projednána novela zákona o léčivech, která dá Ministerstvu zdravotnictví a Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv nové nástroje, jak minimalizovat dopady výpadků léků.

“Jako odborníci aktivně spolupracujeme s Ministerstvem zdravotnictví. Nedostatek penicilinu je celosvětový problém, který je řešen v řadě mezinárodních odborných doporučeních. Důvodem je mimo jiné nedostatek výrobních kapacit pro základní surovinu a vysoká spotřeba, která se projevila i v minulé sezóně respiračních onemocnění. Jsme schopni penicilin nahradit stejně účinnými léky, které i Světová zdravotnická organizace řadí mezi vhodná antibiotika, a to i při respektu zásad správné antibiotické praxe. Chci občany ubezpečit, že není třeba panikařit. Rád bych jako lékař vyzval občany, aby nezapomínali na prevenci, včetně očkování proti respiračním infekcím, dbali o své zdraví a to nejen v podzimním období“, dodal Milan Trojánek, předseda Subkomise pro antibiotickou politiku ČLS JEP a přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol.

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru