Ilustrační foto
Most

ČR – V těchto dnech probíhají pod záštitou Světové zdravotnické organizace evropský a světový týden očkování s cílem zvýšení povědomí o významu a důležitosti očkování v prevenci infekčních onemocnění. Zároveň ministr zdravotnictví oznámil distribuci mimořádných dodávek kombinovaných vakcín proti záškrtu, tetanu, černému kašli a dětské obrně pro zajištění významně zvýšené poptávky ve srovnání s předchozím roky.

V těchto dnech je distribuována k lékařům a do očkovacích center nejnovější mimořádná dodávka vakcín zajištěných ve Francii. Od začátku roku bylo vakcínami černému kašli oočkováno nad rámec dětské populace i více než 50 tisíc dospělých, což představuje dvojnásobek oproti celému předchozímu roku, nárůst zájmu ale pozorujeme i u dětí. I nadále platí, že očkování je nezbytné zejména pro nejmenší děti. Proto je jejich očkování součástí pravidelného očkování. Důrazně je také doporučeno očkování těhotným ženám mezi 27. a 36. týdnem těhotenství, které skrze placentu dodají imunitu i nově narozeným dětem, které tak jsou chráněny až do očkování v prvních měsících života.

„Očkování je jedním z největších úspěchů moderní medicíny a působí jako základní nástroj prevence v předcházení komplikací, těžkému průběhu, dlouhodobých následků prodělaného onemocnění a v řadě případů i úmrtí. Od jeho objevu zachránilo život stamilionům lidí a jeho přínos je nesporný. Největší zdravotní hrozbou v oblasti infekcí dnes nejsou samotná onemocnění, ale odmítání očkování podmíněné velmi často nepodloženými a zavádějícími informacemi. Ty snižují důvěru občanů v očkování a napomáhají šíření infekcí, které by v případě plné proočkovanosti měly minimální zdravotní dopad. Proto děkuji všem, kteří se na osvětě v této oblasti podílejí a jsem rád, že v těchto dnech posíláme do distribuce další desetitisíce kombinovaných vakcín proti záškrtu, tetanu, černému kašli a dětské obrně, o které je mimořádný zájem,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Letos je to také 50 let od zahájení iniciativy WHO Expanded Programme on Immunization, jehož cílem bylo rozšíření očkovacích programů do všech zemí světa a zpřístupnit všem dětem na světě zejména očkování proti záškrtu, černému kašli, tetanu, poliomyelitidě, spalničkám a tuberkulóze. Tento program zaznamenal velké úspěchy.

„Imunizační program WHO je příkladem celosvětově úspěšné kampaně v oblasti ochrany a podpory veřejného zdraví, který každý rok zachrání nejméně 3,5–5 milionů životů. Máme vakcíny k prevenci více než dvaceti život ohrožujících nemocí. Očkování pomáhá lidem všech věkových kategorií žít delší a zdravější život. Imunizace je jedním z největších novodobých úspěchů medicíny. Vakcíny jsou bezpečné a většina dětských vakcín se používá již několik desetiletí. Je smutné vidět, že ve 21. století nepravdivé informace o očkování způsobují ztrátu lidských životů,“ řekla Zsófia Pusztai, zástupkyně WHO a vedoucí Kanceláře WHO v ČR.

„Očkování je jedním z nejdůležitějších úspěchů lidstva. Díky očkování přežívá a prospívá více dětí, které jsou chráněny před nemocemi, kterým lze předcházet. Musíme nadále společně pracovat na tom, aby každé dítě, včetně dětí, které jsou vysídlené, mělo přístup k očkování a dosáhlo svého plného potenciálu,” řekla Yulia Oleinik, vedoucí kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR.   

Podle dat Státního zdravotního ústavu se černý kašel se v ČR nadále šíří, byť počty hospitalizací se pohybují v jednotkách procent nakažených. Státní zdravotní ústav pravidelně zveřejňuje týdenní data a v tomto kalendářním týdnu registruje zatím 956 nově nakažených. Léčivých přípravků je dostatek a očkování je zásadní především pro těhotné ženy mezi 27. a 36. týdnem, malé děti a dospělé v úzkém kontaktu s malými dětmi.

„Evropský imunizační týden a Světový týden očkování jsou ideální příležitostí k připomenutí významu očkování v ochraně veřejného zdraví. SZÚ nejen v této oblasti velmi oceňuje spolupráci s kanceláří WHO v České republice, ministerstvem zdravotnictví a Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí.  Je důležité si připomínat, že očkování je důležitou součástí prevence a ochrany zdraví a života.  V aktuální situaci s vysokým výskytem černého kašle je prioritou ochránit především novorozence a kojence, tedy neočkované nebo neúplně očkované děti, znovu obnovit vysokou proočkovanost dětské populace a podporovat očkování těhotných žen jako prevenci onemocnění a úmrtí nejmenších dětí,“ uzavírá ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Tým Ministerstva zdravotnictví ve spolupráci se společností Sanofi a distributorem díky intenzivní spolupráci zajistil tři mimořádné dodávky vakcín proti černému kašli. Téměř 100 tisíc vakcín na očkování těhotných a dospělých mají k dispozici zdravotníci. Vakcíny jsou rozváženy do ordinací podle data vytvoření objednávky. Kterékoli zdravotnické zařízení (ordinace, očkovací centrum) může objednat vakcíny pro těhotné a tyto objednávky jsou vyřizovány přednostně.

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru