ČR – Od července by měly na seznam zakázaných látek přibýt další psychoaktivní substance odvozené od látek HHC a THCP. Jde o reakci na výměnu produktů s HHC, HHC-O a THCP ze strany obchodníků za ještě nebezpečnější látky, která nastala po březnovém nabytí účinnosti novely nařízení vlády o seznamech návykových látek. Shodla se na tom na středečním jednání vláda.

Zákaz bude nově platit u látek označených jako HHCP, HHCH, HHCB, HHC -C8, THCH, THCB a THC-C8 a estery z nich odvozené. Tím dojde k pokrytí poměrně velkého počtu nových látek s psychoaktivními účinky na lidský organismus.

„U již zařazených látek HHC a THCP došlo v minulosti k rychlému a velkému rozšíření v populaci, což mělo za následek několik případů předávkování těmito látkami u dětí, mladistvých, ale i dospělých jedinců, přičemž několik osob muselo být i hospitalizováno. Ministerstvo zdravotnictví je přesvědčeno, že i nově zařazované látky je potřeba co nejdříve zařadit na seznam návykových látek, tak aby se ve společnosti nerozšířily a neopakovaly se případy předávkování dětí a mladistvých,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Zařazení těchto látek a jejich esterů na seznam psychotropních látek je nutné přinejmenším do chvíle, než bude legislativně vyřešena regulace těchto látek takovým způsobem, aby tyto látky nebyly dostupné pro nedospělou populaci, pro kterou jsou krajně rizikové a mezi kterou se velmi rychle šíří. Od 6. března jsou v České republice zakázané látky HHC, HHC-O a THCP, trestné je jejich držení i prodej.

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru