Budova RINGEN | Foto: P. J. Juračka, PřF UK
Most

V Litoměřicích, srdci Ústeckého kraje, které bylo po staletí duchovním centrem regionu, se chystá energetická revoluce.

Jde o strategický projekt SYNERGYS, podporovaný Operačním programem Spravedlivá transformace, který má ambiciózní cíl: vybudovat komplexní testovací centrum, kde se budou zkoumat a vyvíjet inovativní zdroje energií a možnosti zvýšení jejich podílů na energetice nejen v Ústeckém kraji. Projekt za 1,2 miliardy korun bude dokončen za 3,5 roku a rozhodně přitáhne oprávněnou pozornost k tomuto krásnému městu. 

Geotermální poklad pod Litoměřicemi

Projekt SYNERGYS sídlí v areálu bývalých kasáren v Litoměřicích. Tato lokalita má perfektní podmínky pro využití geotermální energie. Již nyní zde existuje průzkumný vrt do země, který vede do hloubky více než 2000 metrů a odkrývá potenciální poklad skrytý pod zemským povrchem – geotermální energii z hlubin naší Země využitelnou jako zdroj tepla či chladu, a to zcela zdarma.

Zelený vodík a energetická transformace

Využívat podzemní teplo, ukládat energii do země a pracovat se solární energií – to jsou hlavní cíle projektu SYNERGYS. Jeho klíčovým výstupem jsou pilotní technologie hlubinného geotermálního zdroje, podzemních zásobníků tepla a elektrolytické jednotky pro výrobu zeleného vodíku. To vše se musí vzájemně doplňovat. Místo se tak stane jakýmsi „hubem“ pro energetickou transformaci regionu, výzkum technologií a inovací.

Rekvalifikace i vzdělávání

Projekt SYNERGYS ale není jen o technologiích, naopak - jde ještě dál. Reaguje na pomalu končící závislost regionu na uhlí a s tím spojenou zvýšenou nezaměstnanost. Má přinést možnosti pro rekvalifikace pracovníků, zvýšení kvalifikace uchazečů o zaměstnání v oboru a zlepšení celkové situace na trhu práce v regionu. Navíc má přesah i do zahraničí a vytvoří prostor pro vzdělávání, výměnu zkušeností, osvětu a testování nových čistých zdrojů.

Projekt SYNERGYS v Litoměřicích spojuje minulost s budoucností, a ty se tak stávají průkopníkem v oblasti čisté energie. Držme palce inovativnímu projektu, který mění energetiku našeho kraje i celé země.

Práce na průzkumném vrtu hlubokém 2000 metrů v lokalitě bývalých kasáren v Litoměřicích. Foto: RINGEN

Práce na průzkumném vrtu hlubokém 2000 metrů v lokalitě bývalých kasáren v Litoměřicích. Foto: RINGEN

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru