OBRAZEM: Carboniacup zahájil sezónu za chladného počasí v Mostě
Carboniacup v Mostě. Foto v článku: Foto VDR
Sport

MOST - Na autodromu v Mostě začala již 12. sezóna okruhových závodů, a jak by našinec řekl, kde jinde by měl Carboniacup začínat.

Startovní pole čítalo hezkou řádku vozů a pilotů, kteří se na první závod přes zimu pečlivě připravovali, a nejen v garážích. Bohužel nikdo nepočítal, že začátkem dubna bude na mostecké trati ještě panovat velmi chladné počasí a při kvalifikacích jezdci odjeli mezi poletujícími sněhovými vločkami. Vzhledem k počasí se tak narychlo před závody někteří omluvili, nebo raději ani neodstartovali, jako třeba historická Zastava z bývalé Jugoslávie. Jak říkají němečtí sousedi Kalt ohne Ende. Edera Racing Day si však jezdci i tak užili a v depech se topilo. Nový asfalt, který stavební firma potáhla před závody si tak jezdci budou moci vychutnat v létě, kdy už vločky z oblohy asi jen tak nespadnou. Někteří se přesvědčili, že na chladné vozovce auto tolik nedrží, ale smyky se tentokrát obešly bez vážnější újmy na zdraví i technice.

Skupina A závodních cestovních vozů přinesla hned dvě klání rozdělené podle objemů motorů. Edera Racing Day se opět skládal ze dvou volných tréninků, kvalifikace a pak už závodní jízdy. V šestnáctistovkách A1 zvítězil suverénně Jiří Mika na Citroenu Saxo, když druhý F.X. Fellner na VW Polo dostal dva okruhy. Protože se sešlo hodně přihlášených vozů do 1,3ltr., byla vyhlášená i kategorie A1.3, kde dominoval domácí jezdec Petr Zelenka se Suzuki Swift, před Thomasem Rothem z Německa na Lada 2105 a Steffenem Bitterlichem se stejným vozem. A2 do 2000ccm si zlato odvezl Jiří Zeman s Hondou CRX, když porazil Zbyňka Čurdu s Renaultem Clio i Pavla Zemana s Mazdou RX8. Tím výčet vítězů slabší skupiny končí a podíváme se na silnější auta. Ve třílitrech A3 se nejlépe dařilo Olafu Haeusnerovi z Německa s BMW M3, který se po krátké pauze opět vrátil do Carboniacupu, za sebou zanechal Miroslava Peška ml. S BMW 330 a třetí dojel do cíle Dalibor Vopat při své premiéře s Audi A3. Třiapůllitry A4 svědčili vítěznému Martinu Tothovi s BMW M3 GTR, před Riccardo Müllerovi na VW Scirocco a Tomáši Zabloudilovi na dalším BMW M3. V A5 dojel sám Gerd Forster z Německa na BMW M3. Více upravené vozy a váhově nevyhovující mají svou klasifikaci. V A7 do 2000ccm zvítězil Radek Layer na Renaultu Clio, před Jiřím Sedlákem se Škodou 110RS. V A9 nad 3500ccm si pro zlatý pohár dojel Christian Arnold z Německa na KTM X-Bow GTX, před Janem Starým na Porsche 991 GT3 Cup a bronzový podest obsadil v této kategorii Pavel Sovička s Corvette Z06 GT.

Skupina B jezdila jako první, tedy sériové cestovní vozy zahřívaly nový asfalt mostecké dráhy, někdy to skončilo i výletem do trávy, která po zimě ještě není v optimální kondici. V B1 do 1600ccm dominoval nováček David Drugda se Suzuki Swift Sport, druhé místo obsadil Jiří Bárta s Citroenem a poslední bednu si vyvezl Jiří Zeman st. s Hondou CRX. Ve skupině B2 do 2000ccm zvítězil Miloš Merta na Subaru BRZ, před Michalem Zimmerem na Hondě Civic a třetím Liborem Šajnerem s Toyotou GT86. Ve třílitrech B3 nechal za svými zády všechny soupeře Ondřej Zahradníček s BMW M3, před Zdeňkem Čurdou na BMW 330ci a bronz odvezl z Mostu Martin Hanzl s Alfou Romeo. Třiapůllitry B4 se staly kořistí Radka Zimmera s Lotusem Exige, který porazil jak Ondřeje Friče s Lotusem Elise Cup, tak i třetího Petra Koutského s Mazdou RX5. V B5 nad 3500ccm velmi těsně zvítězil Josef Hrdlička na Porsche GT3 RS s náskokem pouhých 0,416s před druhým Stanislavem Šedivcem s Corvette ZR01 a Zdeňkem Šimoníkem na BMW. V B6 s Abarthy vyhrál Rado Obrtal, před dalším Slovákem Gabrielem Steinerem.

Skupina C pro speciální vozy a prototypy patřila k méně obsazeným, ale k vidění byly opět velmi rychlé Performery, Pacemakery ale také Caterhamy, či Radical. V C1 do 1400ccm ovládl závod Daniel Hentschel z Německa, před jednu chvíli dotírajícím Simonem Neidhartem ze Švýcarska a třetím Rakušanem Amesederem na konstrukcích Performer, nejlepší Pacemaker Svena Kahnta skončil na bramborové pozici. Speciály nad 1400ccm si podmanil Jürgen Kapeller z Rakouska s Radicalem SR3 RS, před svým krajanem Martinem Kehrerem s CAT Hayabusa a Jiřím Švecem se zajímavou konstrukcí Peugeot 207 Spider, tehdy populární v zemi galského kohouta. V C3 Caterhamech do 1600ccm odvezl zlatý pohár Jakub Kirchner, před Markem Bláhou a Markem Svačinkou, v těch silnějších nad 1600ccm dojel pouze Jakub Křeček, a tak pobral poháry sám. V C5 pro vozy KTM X-Bow opanoval čelo klasifikace Jan Mareček z RTR, před Miroslavem Šimonem z MR Racing.

Formulové vozy, neboli skupina D čítala pěkných pár vozů s pěknou zahraniční účastí, ale ani domácí jezdci se rozhodně neztratili. D2 do 1400ccm s automobilovým motorem patřila Ondřeji Fukovi s Tomisem 99-02 z Chabrmotorsport, před Hartmutem Heidickem na Tark Kavor a Kay Hähnerem s Estonií 21. Šestnáctistovkám D3 dominoval nováček Niklas Meisenzahl s Formel ADAC, který porazil v Mostě Franka Thalmanna s Estonií 25 i Jeanette Siegert na MT77. Do silnějších D4 přesídlil domácí Honza Rieger s Glorií C8F, když do D1 se nikdo jiný nepřihlásil, ale i tak kraloval nejen D4, ale celému poli formulových vozů. Na druhém místě v D4 mezi dvoulitry závod dokončil Bulhar Tsvetan Iliev z Chabrmotorsport na formuli Renault a bronz odvezl tentokráte Tim Rädlein z Německa s dalším Renaultem. Objevili se i další nováčci Henry Clausnitzer, Radek Kroupa i navrátilec na závodní dráhy Lubomír Škarda. V D5 nad 2000ccm vyhrál Martin Kuntze s Estonií 25, před Ralfem Bürgerem s F4.

I v chladném a nepřívětivém počasí se bylo na co koukat, a dokonce do ochozů zamířilo pár zvědavých diváků. Doufejme, že nám zachováte přízeň i na další závody, které se tentokrát budou konat u Orechovej Potoni na Slovakiaringu 5. 5., kam vás srdečně zveme.

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru