FOTO: Nedaleko Mostu máme geologický unikát: Znáte tato Kamenná slunce?
Kamenná slunce jsou geologickým fenoménem. Foto: e-deniky.cz
Výlety

Ústecký kraj – Geologický unikát – lokalitu světového významu, najdeme v západní části Českého středohoří v Ústeckém kraji. Jde o takzvaná Kamenná slunce. Nachází se nedaleko obce Hnojnice.

Národní přírodní památka se nalézá ve volně přístupném bývalém lomu, poblíž hlavní silnice mezi Libčevsí a Košticemi na Lounsku. V odkrytém řezu pahorku jsou vidět pozůstatky někdejší sopečné činnosti. Ve stěně vytvářejí nerosty zvláštní struktury, které připomínají kresbu slunce s paprsky.

Lom byl využíván pro nedalekou cihelnu, dnes již zaniklou. Kamenná slunce mají tmavé jádro, kolem kterého se rozebíhají paprsky prasklin. Kvůli erozi, někdy také dílem nenechavců, jsou některé středy sluncí prázdné a tvoří je jen jamky. Útvary vznikly při sopečné činnosti v jílovité hornině. K vidění jsou jich zde desítky různých velikostí.

Foto

0507kamenneslunce2

0507kamenneslunce3

Kudy tam

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru