Parní lokomotivy i salonní vůz barona Rothschilda. Chomutov zpřístupní přes léto depozitář s mašinkami
Železniční depozitář Národního technického muzea v Chomutově. Foto: Oldřich Hájek
Výlety

Chomutov – Chomutov získá na léto významné turistické lákadlo. Čtyři dny v týdnu bude zpřístupněn železniční depozitář technického muzea, který ukrývá nádherné parní lokomotivy a další železniční vozy. Dosud byl depozitář otevřen jen dva víkendy v roce.

Depozitář bude pro veřejnost zpřístupněn po celou letní sezonu od 1. června do 1. října, vždy od čtvrtka do neděle v čase od 10.00 do 17.00 hodin. Návštěvníci si budou moci prohlédnout téměř 100 kolejových vozidel – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po kolejový sněhový pluh z roku 1980. K vidění budou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla, která donedávna sloužila v pravidelném provozu u Českých drah a teď jsou připravena pro zachování ve sbírce Národního technického muzea.

Nejrychlejší Albatros i vůz pro barona

Největším lákadlem budou parní lokomotivy v čele s rychlíkovým Albatrosem 498.106, který v srpnu 1964 vytvořil dosud nepřekonaný rekord parních lokomotiv tehdejších Československých státních drah rychlostí 162 km/h. Majestátní obdiv budí rovněž první poválečná lokomotiva 534.0301, kterou dodaly Škodovy závody už 22. prosince 1945, nebo tramvajová parní lokomotiva Gartenau vyrobená v Linci roku 1887. Stranou pozornosti jistě nezůstane ani část kolekce salonních vozů Národního technického muzea, v depozitáři zastoupená vyhlídkovým salonním vozem Ústecko-teplické dráhy z roku 1900, jenž pochází ze smíchovské továrny F. Ringhoffera, nebo salonním vozem vyrobeným Kopřivnickou vozovkou v roce 1906 pro barona Adolpha Rothschilda.

2205masina1

Železniční depozitář Národního technického muzea se nachází v sousedství areálu depa Českých drah v Chomutově. Přístup do oploceného areálu je možný pouze po značené trase z Černovické ulice z prostoru parkoviště nákupního centra Globus (směr Karlovy Vary).

Zajímá vás, co vše je v železničním depozitáři k vidění? Více fotek nádherných mašinek si můžete prohlédnout zde.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru