Ve čtvrtek je Den české státnosti. Jak budou mít obchody otevřeno?
Ilustrační foto
Most

ČR – Zákon zakazující prodej ve vybrané státní svátky platí i 28. září 2023. Velké prodejny potravin (s prodejní plochou nad 200 m²) musejí být 28. září uzavřeny.

Čtvrtek 28. září 2023 patří mezi vybrané státní svátky, kdy je zakázán prodej dle zákona č. 223/2016 Sb., o prodejní době v maloobchodě. Zákaz dopadá především na provozovny s prodejní plochou nad 200 m².

Budou zavřeny prodejny potravin?

Prodej je zakázán v provozovnách nad 200 m², velké provozovny potravin tedy musejí být uzavřeny. Výjimkou je prodej na autobusových a vlakových nádražích a také na letišti, tedy v místech se zvýšenou koncentrací cestujících. Omezení se také nevztahuje na provozovny ve zdravotnických zařízeních.

Jaká plocha se počítá do velikosti provozovny?

  • celková plocha, kam zákazníci mají přístup, včetně zkušebních místností
  • plocha zabraná prodejními pulty a výklady
  • plocha za prodejními pulty, kterou používají prodavači

Jde o celkovou prodejní plochu, kam zákazníci mají přístup za běžných okolností.

Může být prodejní plocha zmenšena na 200 m² například páskami?

Na takový postup by bylo nahlíženo jako na protizákonné jednání. Je nutné brát v potaz celou prodejní plochu.

Může být otevřené výdejní okénko?

Záleží na celkové prodejní ploše provozovny. Pokud má provozovna za běžných okolností prodejní plochu nad 200 m², pak musí být tato provozovna (včetně výdejního okénka) uzavřena.

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru