Ilustrační foto: CC0
Most

ČR – Milovníci čokolády se musí připravit na výrazné zdražení. Burzovní cena kakaových bobů, z nichž se čokoláda vyrábí, totiž nyní prudce roste, na nominálně nejvyšší dolarovou úroveň za celé období od prosince 1978. V českých korunách jsou kakaové boby nyní vůbec nejdražší v novodobé historii České republiky. Za celé období od roku 1993 totiž v pátek na burze v New Yorku, určující pro celý svět, vůbec poprvé překonala tuna kakaových bobů cenovku v přepočtu 90 tisíc korun. Tyto dny se obchoduje za ceny jen nepatrně nižší (viz graf níže).

Výrobci čokolády – ve světě se jí ročně vyrobí v přepočtu za více než 2500 miliard korun – přitom předpokládají, že kakaové boby zůstanou extrémně drahé i v roce 2024. Důvodem je zejména to, že země západní Afriky, která zajišťuje dvě třetiny světových dodávek, se potýkají s dramatickým propadem sklizně bobů.

image001 97dd3

Největší světový producent kakaových bobů, Pobřeží slonoviny, v začínající sezóně 2023 až 2024 vyhlíží meziročně o zhruba 25 procent nižší sklizeň, jak uvádí tamní regulační úřad trhu s kakaovými boby, Le Conseil Cafe-Cacao.

Mimořádně vydatné deště, které nejen Pobřežní slonoviny postihly, způsobují rychlejší šíření hnilobné nákazy, jež fatálně poškozuje západoafrickou úrodu bobů. Slabá úroda pak vyhání cenu bobů vzhůru, takže jejich zpracovatelům se tenčí marže a neinvestují proto do nákladnější výroby – jež je nákladnější právě kvůli kvantitativně i kvalitativně horší sklizni.

Marže se zpracovatelům tenčí proto, že za současné mimořádné inflace nemohou navýšené ceny bobů a jejich zpracování tak snadno přenášet na spotřebitele, jako kdyby žádná mimořádná inflace nepanovala. Spotřebitelé totiž mají kvůli inflaci citelně oslabenou kupní sílu. Poté, co zaplatí za zdražené energie, elektřinu či plyn, nebo za dražší bydlení či základní potraviny, jim už často zkrátka nezbývají další volné peníze, které by utratili právě za čokoládu. Ta – na rozdíl od základních potravin – samozřejmě představuje zbytnou součást jídelníčku, bez níž se lze obejít.

Čokoláda tak vykazuje stále více znaků luxusního zboží, včetně vyšší ceny a obtížnější dostupnosti. Její cena roste i kvůli markantnímu zdražování další klíčové ingredience – cukru. Stěžejní světoví výrobci čokolády a cukrovinek z ní, jako je švýcarská firma Lindt & Sprüngli nebo americká Hershey, které dodávají i na český trh, tak nedávno varovaly své odběratele, že se musí připravit na další cenová navýšení. A to i přesto, že koneční spotřebitelé právě mají stále větší potíže si „luxus" v podobě čokolády vůbec finančně dovolit.

Spotřebitelé i v Česku by proto při nákupu čokoládových cukrovinek měli dbát zvýšené pozornosti. Jejich výrobci totiž mohou přistoupit na strategii nenápadného zmenšení objemu balení při zachování ceny, což je ovšem jen způsob, jak zákazníkovi navodit falešnou iluzi, že za stejné peníze dostává stále stejné množství cukrovinky. Jde o takzvanou „smrskflaci", což je jen jiná, zastřenější podoba zdražování, neboť zákazník za stejné peníze dostane méně cukrovinky, jakoby ve smrsknutém balení, místo aby, jako při běžném projevu inflace, dostal její stejné množství za vyšší cenu.

Největší světový producent kakaových bobů, Pobřeží slonoviny, vyhlíží v sezóně 2022 až 2023, jež skončila letos v září, meziročně o takřka pětinu nižší sklizeň. V Ghaně, jež je světovou dvojkou, se má produkce propadnout pod dlouhodobý průměr. Finální čísla za skončenou sezónu ještě nejsou k dispozici. Jak situace v Pobřeží slonoviny, tak v Ghaně nicméně výrazně přispěje k tomu, že světový trh s boby bude třetí rok v řadě v deficitu – jenž tedy nejspíše přetrvá i v příštím roce, a to kvůli zhoršeným klimatickým podmínkám, souvisejícím rovněž s fenoménem El Niño, a přetrvávajícímu šíření hnilobných nákaz bobů.

Na českém trhu by se citelný růst čokolády a výrobků z ní měl projevovat zvláště v roce 2024, až se doprodají zásoby nakoupené za levnější ceny. Situaci zhoršuje to, že světoví dodavatelé vyprázdněné sklady – nedávno vyprázdněné nejvíce za posledních takřka třicet let. Během covidové pandemie sice poptávka po čokoládě a cukrovinkách citelně klesla, a to zejména kvůli restrikcím v oblasti maloobchodu a letecké dopravy, což umožnilo zásoby navýšit. Po odeznění pandemie si však spotřebitelé svůj přechozí „čokoládový absťák" mohutně kompenzovali, i díky nákupům za covidové úspory vzniklé za cenu rostoucího dluhu států. Tato kompenzace „absťáku" již ovšem stačila sklady dodavatelů čokolády vyprázdnit. Prázdné sklady pochopitelně představují další tlak na růst cen čokolády a příslušných cukrovinek.

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru