Ilustrační foto: CC0
Most

Ústecký kraj – V nadcházejících dnech bude docházet k postupnému oteplování, během kterého se bude vrstva ledu na zamrzlých vodních hladinách tenčit a přestane být bezpečná. Proto Povodí Ohře, státní podnik, upozorňuje, že vstup na zamrzlé plochy vodních toků a nádrží je pouze na vlastní nebezpečí.

 
Pro bezpečný pohyb na ledu by jeho tloušťka měla být přibližně 20 cm. Je nutné si uvědomit, že led není na všech místech stejně silný. Důležitým aspektem je např. nestejnoměrné proudění vody pod ledem. Na rybníce se jedná především o místa přítoků vody, výpusti a přepadu. Pokud je u břehu led tenký nebo se zde dokonce vyskytuje voda, led není bezpečný. Významnou roli hraje také kolísání hladiny vodních nádrží, které zapříčiní, že led neleží přímo na vodě. Při jeho zatížení pak může lehce dojít k jeho prasknutí.
 
Specifické jsou pak vodárenské nádrže, které jsou výhradně určené pro zásobování pitnou vodou a vstup k nim je podle vodního zákona č. 254/2001 Sb. § 30 zakázán. Potažmo tedy i na jejich zamrzlou vodní plochu není vstup povolený. Mezi vodárenské nádrže s ochranným pásmem patří vodní dílo Horka, Podhora, Mariánské Lázně, Stanovice, Myslivny, Přísečnice, Křímov, Kamenička, Jirkov, Jezeří, Janov, Fláje a Chřibská.
 
Na co si dát pozor při pohybu na zamrzlé vodní hladině, co dělat, když se pod vámi led proboří a jak pomoci druhému, se dozvíte v doporučení Hasičského záchranného sboru ČR.

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru