Uhynulá březí losice ze Zoo Hluboká
Most

ČR – V reakci na loňský tragický úhyn březí losice v Zoo Hluboká spustily české a slovenské zoologické zahrady kampaň upozorňující na neukázněné chování, které může mít pro zvířata fatální následky.

Zmíněná losice přitom není jediným případem, s uhynulými zvířaty se v důsledku podání nevhodného krmení z rukou návštěvníků či následnými zdravotními komplikacemi potýkají všechny zoo, ale i soukromí chovatelé. Zoopark Chomutov má stále v paměti zbytečnou smrt mladé sobice, kterou před lety návštěvníci překrmili nevhodným suchým pečivem. Nosným prvkem kampaně je emotivní video, kterému vzniklo z iniciativy Zoo Hluboká a kterému propůjčil hlas i tvář herec Karel Roden. Tuto osvětovou činnost podpořil na základě osobních zkušeností z pohledu nadšeného chovatele zvířat. Cílem kampaně je oslovit a informovat co nejširší veřejnost a snížit tak počty zvířat zbytečně trápených nevhodným nakrmením. 

I přes veškerá upozorňování a napomínání se jak v zoologických zahradách, tak v soukromých chovech stále najdou návštěvníci či kolemjdoucí, kteří krmí cizí zvířata vším, co najdou po kapsách, a zvířata tak v podstatě týrají. Neuvědomují si, jak mohou zvířatům ublížit. „Zvířata v moderních zoologických zahradách jsou krmena vyváženou stravou. Chovatelé se snaží jejich krmení co nejvíce přiblížit přirozené potravě, kterou najdou ve volné přírodě. Na optimalizaci krmných dávek a jejich vyváženosti nejen pro druh, ale i pro konkrétní jedince, se pracuje i několik let“ říká zooložka Zoo Hluboká Markéta Jariabková. Řada druhů v zoologických zahradách jsou navíc tzv. potravní specialisté. To znamená, že se živí pouze vybranou potravou a cokoliv jiného jim může způsobovat i dlouhodobé zdravotní potíže, v nejhorších případech i smrt.

Zoo Děčín řešila v minulosti několik případů nevhodného chování návštěvníků. Byl to například úhyn kapybary vodní, kterou návštěvníci nakrmili rohlíkem, nebo beránka ovce ouessantské, kterému zoo dokonce jako výstrahu pro nezodpovědné návštěvníky vystavila parte. Dalším případem pak byla například otrava samice makaka chocholatého, zde se naštěstí podařilo zvíře zachránit, ale zoo to stálo nemalé finanční prostředky za veterinární péči. „Uhynulých zvířat by ale bezpochyby bylo mnohem více, kritickou situaci často zachraňují sami chovatelé, kteří zavčasu z výběhů vyndávají jídlo, které návštěvníci zvířatům podávají. Nedávno to byl například hotdog,“ uvedl ředitel Zoo Děčín Roman Řehák. Prosíme, nekrmte zvířata v zoo!

Parte pro beránka ze Zoo Děčín z roku 2016. Foto: Zoo Děčín

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru