Pátek 26. únor 2021
Svátek má Dorota

Most - Velkolepou oslavou u děkanského kostela si město Most připomene letošní sté výročí republiky. Do Mostu dorazí i sám první prezident Československa Tomáš G. Masaryk, zda přijede v limuzíně nebo na koni, to si zatím organizátoři akce nechávají jako překvapení. Informuje o tom město Most v Mosteckých listech.

Oslavy, které pořádá město Most společně s místním oblastním muzeem, vypuknou v sobotu 26. května a potrvají celý den. Slavit ale nebude jen Československo, ale též Oblastní muzeum Most, které právě v letošním roce dovrší úctyhodných 130 let své existence.

Dopolední program se ponese v duchu atmosféry 1. republiky, návštěvníci uvidí skauty a sokoly, uslyší Hašlerovy písničky, pobaví se v dobovém kabaretu, nakoupí na dobovém tržišti… K prohlídce bude stacionární bojová technika a vojsko, mezi nimi nebudou chybět legionáři nebo vojáci Československé armády z let 1918 až 1938. V muzeu mezi tím bude probíhat odborná část oslav – výstavy a přednášky. Pro snazší přesun spojí v uvedeném dni obě místa kyvadlová doprava.

Nejatraktivnější část programu je nachystána na odpoledne, kdy se u rybníčka nedaleko děkanského kostela odehraje bitva o Most, která patřila v rámci dobývání českého pohraničí v roce 1918 mezi nejvýznamnější vojenská střetnutí na území mladé republiky. Závěrečná ceremonie už bude patřit samotnému prvnímu československému prezidentovi Tomáši G. Masarykovi, který ve skutečnosti město Most jako prezident nikdy nenavštívil.

Program oslav vzniku Československa se stále připravuje, je proto pravděpodobné, že v něm ještě dojde ke změnám, o nich bude město Most informovat.

(sed)

 

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací