Čtvrtek 6. říjen 2022
Svátek má Hanuš

Most – Most má nový památník na spojenecké nálety z posledních dvou let druhé světové války. Jde o napodobeninu protiletadlového kanónu – takzvaného flaku – o ráži 12,8 centimetru.

Flak najdete v parku Šibeník. „Na tomto místě proto, že zde takový skutečný kanon stál. Repliku jsme vybrali jako památník, protože je to hmatatelný důkaz a symbol spojeneckých náletů, které se zde uskutečnily v letech 1944 – 1945 na chemičku,“ vysvětluje Edvard D. Beneš, místopředseda a sekretář Severočeského leteckého archivu Most, proč je památník právě zde a proč má podobu jednoho z nejobávanějších protivníků spojeneckého bombardovacího letectva.

Náletů se uskutečnilo celkem sedmnáct a v nejbližším okolí flak sestřelil několik desítek letadel. „Archeologickým výzkumem a různými dokumenty se podařilo zjistit, že přímo na Mostecku se zřítilo pět amerických letounů,“ přiblížil Karel Otto Novák, předseda Severočeského leteckého archivu Most. Zahynulo při tom 13 spojeneckých letců.

Foto

Další stroje havarovaly cestou zpět na základny. „Nebylo cílem zasáhnout letoun. Náboje byly konstruované tak, aby se roztrhly ve vzduchu v jejich výšce a střepiny poté poškodily letoun, zranily posádku, narušily jim stabilitu. Větší část letadel potom popadala při návratu domů,“ vysvětluje Novák.

O výrobu makety se postaraly mostecké technické služby, konkrétně šikovný Robert Vlasák. „Dostali jsme zadání: Postavte, udělejte. Měli jsme k dispozici fotky, malý plastový model a začali jsme pracovat. Trvalo to s určitými přestávkami skoro čtvrt roku,“ uvedl Václav Zahradníček, ředitel Technických služeb města Mostu.

Součástí slavnostního představení památníku byla i výstava historické vojenské techniky nadšenců z regionu. Výrobu makety zajistily Statutární město Most, Technické služby města Mostu a spolek Severočeský letecký archiv Most.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist