Novopečené matky nemusí trápit jen laktační psychóza. Nový screening má rodinám pomoci
Ilustrační foto
Most

Chomutov – Druhý srpnový týden byl v chomutovské porodnici zahájen screening možných problémů v duševní oblasti matek po porodu. Jedná se o systém časné identifikace rizikových rodin a následnou odbornou pomoc těmto rodinám.


Perinatální období matky a dítěte může být pro některé ženy a jejich rodiny náročné. Rodiny často čelí různým psychosociálním stresům, se kterými se ne vždy umí vyrovnat. Faktory, které tyto stresové situace způsobují, jsou například nedostatek podpory okolí, náročný porod, sociální izolace či i biologické předpoklady. „Centrum perinatálního duševního zdraví Národního ústavu duševního zdraví je zaměřeno na aplikovaný klinický výzkum v oblasti psychosociálního zdraví u žen v perinatálním období a po dobu mateřské a rodičovské dovolené. Hlavním cílem aktivit centra je komplexní vývoj a testování inovativních přístupů v prevenci a léčbě perinatálních duševních poruch a jejich následné zavedení do praxe,“ vysvětluje Antonín Šebela, vedoucí výzkumného centra.

V chomutovské porodnici screening psychosociálního stresu proběhne u matek přibližně 2. až 3. den po porodu. „Matka dostane tablet, na kterém vyplní dotazník. Centrum perinatálního duševního zdraví v Praze vyhodnotí dané výsledky. Na jejich základě přijde ženě zpětná vazba e-mailem, který shrne, zda je zde možné riziko sociálních či duševních problémů. Matce bude v tomto případě nabídnuta okamžitá podpora a relevantní služby podle dané situace,“ uvádí Kamila Faiglová, vedoucí odboru sociálních věcí.

Vysoký psychosociální stres může v rodině způsobit velké partnerské konflikty, obtížnou citovou vazbu matky na dítě a mimo jiné také například emoční obtíže u samotného dítěte. Tento screening si klade za cíl pomoci rodinám a včas zachytit problémy a nabídnout pomoc, kterou matky opravdu potřebují.

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru