Středa 27. září 2023
Svátek má Jonáš

Litvínov – Skvělý životní zážitek, hromada nových zkušeností, prohlubování jazykových dovedností. To získají američtí a čeští studenti díky dlouholeté spolupráci litvínovské Scholy Humanitas a The Community School v New Hampshire. V současné době jsou na dvouměsíčním pobytu na severu Čech dvě Američanky Lyza a Gabby. Na konci února se vrátí zpět za oceán, kde budou na oplátku naši tři žáci z „Humanitasky“ docházet do školy jejich.

„S touto školou spolupracujeme od zrodu Scholy Humanitas. Vyměnili jsme si studenty již několikrát,“ říká ředitel přírodovědně zaměřené Scholy Humanitas Milan Šťovíček. Orientaci na životní prostředí má i americká The Community School. „Věnujeme se sociálním věcem, změnám klimatu, žhavým aktuálním tématům,“ říká Lyza. Americká škola je v porovnání s tou litvínovskou menší. „Překvapilo mne, že je vaše škola takto specializovaná,“ dodává Gabby. Rozdíly vycházejí z odlišného systému školství. „Velmi mne zaujal předmět praktická chemie. Máte dost technického vybavení, intenzivní výuku, je to praktické,“ dodává Gabby.

Studentky bydlí přes týden na internátu, o víkendu jsou u rodin jejich českých průvodkyň, které s nimi za několik týdnů odcestují do Spojených států. „Oblíbila jsem si místní jídlo, fascinuje mě i váš jazyk,“ přibližuje Lyza. Její spolužačka si rovněž pochvaluje domácí stravu, ale i tu ve školní jídelně.

A byť se nacházejí pod Krušnými horami, česká krajina jim připadá proti jejich domovině plochá. Zaujalo je město, neboť pocházejí spíše z venkovského prostředí.

„Díky holkám jsem se rozmluvila, určitě mi to pomůže ve zlepšování angličtiny,“ říká Adéla Hochmannová. „S holkama jsem se rychle sblížila, jsou příjemné,“ dodává druhá průvodkyně Lada Lanštiaková. A přátelské prostředí v Česku vzápětí zmiňují i Lyza s Gabrielou.

2301studentkyusachemi

Americké studenty ve školní laboratoři. Foto: Schola Humanitas

Ještě než Američanky odjedou domů, chtějí poznat třeba pražské Klementinum nebo obyčejné obchodní domy a užít si nakupování.

„Naším cílem je v této dlouhodobé spolupráci pokračovat. Vidíme v tom výměnu zkušeností, naši studenti poznají jinou zemi, zvyky, zdokonalí se v angličtině. Do budoucna se chceme domluvit i na výměně učitelů,“ uvádí ředitel Milan Šťovíček.

„Naši studenti sice zameškají dva měsíce ve škole, ale osobnostně je to neuvěřitelně posune,“ doplňuje zástupce ředitele Ladislav Turbák, který má již americkou učitelskou zkušenost.

Školu i pobyt amerických studentek můžete blíže sledovat třeba na Instagramu či na facebookových stránkách.

Může vás zajímat:

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist