Sobota 10. červen 2023
Svátek má Gita

Olbernhau - V historickém komplexu na zpracování barevných kovů Saigerhütte v příhraničním městečku Olbernhau se konalo připomenutí jednoho významného výročí. Třicet let zde oslavil Euroregion Krušnohoří / Erzgebirge.

"Je to krásné výročí přeshraniční spolupráce Česko – Sasko. Jsem rád, že u toho mohu osobně být. Myslím, že je to i takové společné ocenění, že tak dlouho trvá naše spolupráce a tak dlouho trvají projekty, které nás z obou stran sbližují," uvedl Vlastimil Vozka, předseda Euroregionu Krušnohoří a někdejší mostecký primátor.

Euroregion Krušnohoří byl založen v roce 1992. Vznikl, mimo jiné, s cílem vytvořit z periferního postavení příhraničních oblastí společné hospodářské i kulturní centrum s obdobnou životní úrovní. "Nikdy předtím se nepodařilo, aby si lidé na české i německé straně, po zvlášť dlouhou dobu, ve které se toho hodně dokázalo, lépe rozuměli. Vzniklo mnoho projektů. Vyrostli jsme společně a mohli také přispět k našemu společnému domu – Evropě," hodnotí Matthias Damm, zemský rada Středního Saska.

Na oslavě jubilea se sešla více než stovka pozvaných hostů, proslovu se ujala i řada významných osobností. "Podle mého názoru se za posledních 30 let udělala spousta práce. Došlo k většímu propojení občanů, institucí, škol na obou stranách hranic. Asi neexistuje žádná oblast nebo obor lidské činnosti, kde by se lidé nestýkali a kde by nehledali jeden druhého," uvedla Markéta Meissnerová, generální konzulka ČR v Drážďanech.

Na programu oslav byl kulturní program připravený německou i českou stranou. Mnohdy dojemné setkání starých známých doprovázelo i loučení a ocenění těch odcházejících z funkcí.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist