Středa 27. září 2023
Svátek má Jonáš

Mostecko - To si takhle člověk vyrazí do Anglie za ostrovním počasím (možná znáte ty reklamy na nejmenovaný přípravek, po kterém vlasy odolají anglickému dešti, větru, prostě všemu) a v předpovědi počasí namísto brečících mráčků vidí samá sluníčka a... 40 °C. Včerejšek (18. červenec) Angličanům nadělil nanejvýš 38,1 °C, takže absolutní rekord 38,7 °C odolal. Ale ne na dlouho.

Dnes, 19. července, Angličané očekávají až 41 °C. I tomu počasí už hrabe. Nebo se jen snaží být korektní (globální oteplování)? To je nepodstatné. Podstatné je, že „bazén“ přehřátého vzduchu „vyteče“ do střední Evropy včetně Česka. Plyne z toho, že hodnota 40,4 °C, naměřená před deseti lety ve středních Čechách, už nebude českým absolutním rekordem?

Mimochodem, se čtyřicítkami počítají i v Beneluxu a ve Francii, kde se pondělní teploty zastavily až na 42,6 °C. Někteří se bojí, že v zimě nepůjde topení, jiní se zase strachují, že v létě nepůjde klimoška. Obojí je na prd. Třeba Dubaj – bez klimošky by to asi bylo město (usmažených) duchů. Česká klasika v podobě smažáku s hranolkama je rozhodně lepší...

Pravděpodobnost, že se aktuální horké vlně podaří pokořit 40,4 °C, je nevelká. Místní rekordy se však zapotí, některé zřejmě naposledy. Pro nás konkrétně bude nejkritičtější středa, s maximy nad hranicí supertropických 35 °C. Třeba v Teplicích je ohroženo 36,2 °C z 20. července 2006. V Ústí nad Labem se rozhodne o osudu 37,0 °C z téhož dne. V Děčíně 20. července 2006 měli až 37,6 °C, tady už to asi nevyjde... Jak asi dopadne 35,2 °C z 20. července 2006, teď je řeč o Varnsdorfu? 33,6 °C z 20. července 2006 asi nemá šanci, a to v Aši. Silně nervózních musí být i chebských 34,1 °C, též z 20. července 2006. V Karlových Varech dost možná padne 34,6 °C z 20. července 2006. Taky to vedro muselo vyjít tak blbě na středu, co? I když, co mají říkat Angláni nebo Frantíci, že...

Zpět do čé er:

19. července: Pohoda. Na nebi bude uklizeno. Fakt pečlivě. K jasné obloze se přidají nejvyšší odpolední teploty okolo 31 až 35 °C.

20. července: Tak s tím úklidem to zase tak kvalitní nebude. Už v noci se objeví smetí. Zpočátku na západě (Aš, Cheb, Karlovy Vary), později i na východě (Chomutov, Teplice, Ústí nad Labem) s tím, že vysoká oblačnost se objeví i v odpoledních a ve večerních hodinách. K tomu nejvyšší odpolední teploty okolo 33 až 37 °C.

21. července: Odpoledne a večer se podle všeho objeví bouřky. Neměly by však patřit k svědkům Koncosvětovým, tak snad. Trochu se ochladí, nejvyšší odpolední teploty zamíří k hodnotám „pouze“ okolo 29 až 33 °C. Noc bude převážně tropická, tj. nejnižší ranní teploty neklesnou pod 20 °C.

Severák je momentálně pasé, v dohledné době zažijeme jen letní až tropické dny. Nepřerušovaná řada supertropických dnů ale také nehrozí, ani nepřerušovaná řada dnů s dokonale modrou oblohou. Prostě léto s nějakými těmi vráskami.

 

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist