Středa 27. září 2023
Svátek má Jonáš

Bílina – Už podruhé v tomto roce se řeka Bílina rozzáří všemi barvami. V termínu od čtvrtka 6. října do pondělí 10. října tady proběhne druhá stopovací zkouška, tentokrát v úseku od jezu Jiřetín po ústí Bíliny do Labe. Podle tiskového mluvčího Povodí Ohře, Jana Svejkovského, se zkouška koná v rámci česko německého projektu.

„Pokus bude realizován v rámci projektu Poplachového modelu Labe (ALAMO) ve spolupráci s německým Spolkovým ústavem hydrologickým (Bundesanstalt für Gewässerkunde – BfG). Cílem je zahrnout řeku Bílinu do poplachového modelu, který umožňuje prognózu šíření vln škodlivých látek a pomáhá zvládat závažné havárie na vodní tocích v povodí řeky Labe. Stopovací látka je barevná a zcela nezávadná.“

Zabarvení vody, ke kterému při zkoušce dojde, může někoho vyděsit. Ve vodě se budou střídat odstíny zelené až žlutooranžové barvy. Stopovací zkouška ale nepoškozuje vodu, vodní tok ani jeho okolí a byla povolená Krajským úřadem Ústeckého kraje.

Říjnová zkouška bude probíhat za nízkých průtoků vody. První letošní zkouška, která se uskutečnila v květnu, probíhala za průměrného průtoku vody.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist